BAE heyeti, Ankara’da savunma sanayindeki ‘işbirliği fırsatlarını’ görüştü

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yetkililerin Türk savunma sanayinde “işbirliği fırsatlarını” görüşmek için Ankara’da temaslarda bulunduğu bildirildi.

Adı gizli tutulmak koşuluyla Reuters haber ajansına konuşan bir yetkili, BAE heyetinin Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan (SSB) yetkililerle görüştüğünü belirtti. Yetkili ayrıca BAE’li heyetin SSB dışında ASELSAN ve diğer Ankara merkezli savunma sanayii şirketleri ile çeşitli temaslarda bulunduğunu vurguladı.

Görüşmenin ardından ASELSAN’ın BAE’ye satılacağı iddiaları gündeme geldi. ASELSAN yaptığı yazılı açıklamada, BAE’ye satılacağı iddialarını yalanladı.

ASELSAN’dan yapılan açıklamada: “Bazı basın yayın organlarında, ASELSAN’ımız ile ilgili kaynağı belli olmayan iddialar dile getirilmektedir. Halkımızın bağışları ile kurulmuş, çoğunluk hissesine Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının sahip olduğu Şirketimiz hakkındaki bu iddiaların hiçbir gerçeklik payı taşımadığını belirtmek isteriz. Halkımızın gurur kaynağı ASELSAN hakkındaki gerçek dışı iddialara ve bu iddiaları kaynak göstererek yapılan haber ve paylaşımlara karşı tüm hukuki haklarımız saklıdır” İfadelerine yer verildi.

İki ülke heyetlerinin temaslarıyla ilgili SSB’den ya da BAE basın müşavirliği ve savunma bakanlığından da henüz bir açıklama gelmedi.