Azerbaycan’da TEKNOFEST’in bir versiyonunu daha gerçekleştireceğiz

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenen 2021 Siber Güvenlik Haftası’nda Dijital Gündem’e konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Daire Başkanı Salih Talay, bünyesinde bulunduğu firmanın siber güvenlik alanında 2021 yılında ki faaliyetlerinden ve 2022 yılına ilişkin planlarından bahsetti.

2019 yılında yayınlanan 2019/12 sayılı bilgi ve iletişim konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgeleri olduğunu ve bu görevden yola çıkarak 2020 Temmuz ayında Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’ni yayınladıklarını söyleyen Salih Talay, “Şimdi 2021 yılında da Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’nin kurumlarda ki denetim süreçlerine yol göstermek amacıyla bir denetim rehberi yayınladık. Bununla birlikte Türk Sanatları Enstitüsüyle birlikte, TÜBİTAK işbirliğiyle bir belgelendirme ve eğitim programı hayata geçirdik. Bununla birlikte rehber denetimlerini özel sektör tarafında belgelendirilmiş firmalarımız ve belgelendirilmiş denetçilerimiz eşliğinde gerçekleştirebileceğiz. TEKNOFEST kapsamında düzenlediğimiz Hack İstanbul yarışmamıza bu sene yeni bir format denedik ve yerli ve milli mesajlaşma platformlarımızdan biri olan Türkcell’in Bip uygulamasında zafiyet aradı yarışmacılar. Format olarak bir hayli tuttu ve yerli yazılımların gelişmesine de katkı sağladığını gördük” dedi.

2022 yılı ile birlikte Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’nin denetim sürecinin geleceğini belirten Talay, “Rehber denetimlerini yoğun olarak gerçekleştireceğiz ve kurumların aslında fotoğrafını çekeceğiz. Bilgi güvenliği aşamasında nerden nereye geldikleri ve nereye doğru gitmeleri gerektiğine ilişkin bize ışık tutacak. Bununla birlikte dost ve kardeş Azerbaycan’da TEKNOFEST’in bir versiyonunu daha gerçekleştireceğiz. Orada da Hack İstanbul, Hack Zeugma isimli yarışmalarımızın Hack Bakü isminde bir versiyonunu gerçekleştireceğiz. Rehber denetimleriyle, mevzuat çalışmalarıyla Türkiye’nin yönetişim organizasyonunu siber güvenlik alanında daha iyi hale getirmek için yapacağımız faaliyetlerle 2022 yılını da geçireceğiz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

VİDEO: 65
BAŞLIK: Azerbaycan’da TEKNOFEST’in Bir Versiyonunu Daha Gerçekleştireceğiz
KONUŞMACI: Salih Talay – Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Daire Başkanı
RÖPORTAJ: Oğuz Eren Ege