Azerbaycan’da TEKNOFEST heyecanı başladı

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında 6-29 Mayıs’ta Bakü Kristal Salon ve Sahil Bulvarı’nda gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST Azerbaycan Teknoloji Yarışmaları’nın lansmanı Bakü’de gerçekleştirildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanı Rashad Nabiyev’in ev sahipliği yaptığı lansmana Türkiye’den TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve T3 Vakfı Yöneticileri de katıldı.

TEKNOFEST Azerbaycan hakkında konuşan Azerbaycan Cumhuriyeti Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanı Rashad Nabiyev, “TEKNOFEST Azerbaycan çerçevesinde düzenlenecek teknoloji yarışmalarının belirlenmesinde ülkemizin ulusal öncelikleri ve gelecek hedefleri ana kriter olarak alındığını belirtmek isterim. Her şeyden önce TEKNOFEST, genç neslin teknolojiye olan ilgisini çekecektir. TEKNOFEST, Azerbaycanlı startuplar için yeni fırsatlar yaratacak. TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilecek ‘TAKE OFF Startup Summit’ bu rolü oynayacak. Zirveye küresel pazarlara erişim potansiyeli olan girişimler, yerli ve yabancı mentorlar, yabancı yatırımcılar ve girişim fonlarının katılması bekleniyor. Bu vesileyle, tüm Azerbaycan gençlerini, öğrencileri, yenilikçi girişimcileri ve girişimleri aktif olmaya, kaydolmaya ve TEKNOFEST yarışmalarına katılmaya davet ediyorum” dedi.

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ise, “2018’de ilk olarak İstanbul’da yaptığımız TEKNOFEST, 14 yarışma ile başlamıştı. Bugün, 39 farklı teknoloji yarışması ile devam ediyoruz. 20 bin ile başlayan başvuru sayısı 200 bini aştı. Şimdi bu yarışmalardan yetişen gençler, girişimler kuruyor, dünyaya açılıyor, önemli firmalarda ve ülkemizin kurumlarında kritik ve stratejik projelerde görev alıyorlar. TEKNOFEST Azerbaycan da ilk yılında 10 farklı teknoloji yarışması ile başlıyor. Tüm teknoloji meraklılarını 17 Şubat’a kadar bu yarışmalara başvuru yapmaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Azerbaycan’ın başarılı gençleri sahnede

TEKNOFEST kapsamında 4’üncü TÜRKSAT Model Uydu Yarışması’nda Türkiye birincisi olan ve Türkiye’nin ilk cep uydusu ‘Grizu-263A’yı geliştiren Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) “Grizu-263 Uzay Takımı” da Azerbaycan lansmanında sahne aldı.

Azerbaycan topraklarının kurtuluşu için şehit olan asker çocuklarının bir araya geldiği “Zafar Takımı” öğrencileri de lansmana katıldı. Azerbaycan Teknik Üniversitesi eğitmenleri ile TEKNOFEST 2022’ye hazırlanan öğrenciler, bilim ve teknoloji alanında yeni zaferler elde etmek için büyük başarılara imza atacaklarını belirtti.