Ay ve Dünya arasında uydu iletişim ağı kuruluyor

Kısa süre önce Lockheed Martin tarafından kurulan Crescent Space şirketi, Parsec adında Ay ile Dünya arasında iletişim kurulmasını sağlayacak bir uydu ağı kuracağını açıkladı.

Nokia’nın bu yıl içerisinde Ay’a bir 4 LTE baz istasyonu göndererek gezegene yüksek kapasiteli iletişim altyapısı kurmayı hedeflediği öne sürülmüştü. Şimdi ise Lockheed Martin, Ay ile Dünya arasına konumlanacak olan bir uydu iletişim ağı inşa edeceğini duyurdu.

Lockheed Martin; havacılık, uzay mühendisliği ve savunma sanayi alanlarında kendi öz kaynaklarından oluşan Crescent Space Services şirketini açtı. Dünya ile Ay arasında bulunan sabit yörüngeye göndereceği uydular ile bu şirket Parsec adını verdiği bir iletişim ve navigasyon ağı inşa edecek. NASA’nın insanları Ay’a indirecek olan üçüncü Artemis görevinden önce ilk uydunun, 2025 yılına kadar fırlatılması bekleniyor. Artemis 3 görevinin de yine 2025 yılında gerçekleştirilmesi hedefler arasında.

Parsec ağı, Ay’a yapılacak insanlı görevler ve uyduya gönderilecek araçlar için hayati önem taşıyabilir. Ay bize en yakın uzay cismi olmasına rağmen iletişim konusundaki eksiklikler oradaki zorlu koşulların ciddi zararlara sebebiyet vermesine neden olabilir. Ayrıca GPS gibi servislerin Ay’da olması otonom araçlar veya Dünya’dan kontrol edilen yüzey araçları için de kıymetli olacaktır. Giderek yaklaşan Ay madenciliği ve iletişim altyapısı bunun için önemli. Ay turizmi için de iletişim gerekli.

Lockheed Martin, inşa ettiği yeni şirketin başına Joe Landon’ı geçirdi. Daha önce Landon, Lockheed Martin Space’te ileri program geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısıydı. Bu pozisyonundan önce ise Planetary Resources’ın CEO’su olarak asteroit madenciliği girişimi görevi yapmıştı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE