AXA Sigorta’dan İTÜ Rover Takımına destek

2016 yılında Türkiye’deki uzay teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak ve insansız gezegen keşif aracı projelerine katkı sağlamak amacıyla kurulan İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Rover Takımı’nın iki yıldır ana sponsoru olan AXA Sigorta, 22 Kasım’da İTÜ Rover Takımı’nı laboratuvarlarında ziyaret etti.

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, Hukuk Uyum ve Kurumsal Sorumluluk Başkanı & İcra Kurulu Üyesi Onur Koçkar ve Kurumsal Sorumluluk, Sürdürülebilirlik ve İletişim Müdürü & Genişletilmiş İcra Kurulu Üyesi Erdal Serbest’in katılımıyla gerçekleşen ziyarette, İTÜ Rover takımı AXA Sigorta yöneticilerine geliştirdikleri yeni nesil “rover” aracını tanıttı.

Uzay teknolojilerinde önemli bir yere sahip olan roverler, üzerindeki robot kolu ile insan elinin yapabileceği işleri yerine getirerek uzay araştırmalarında astronotlara destek oluyor. Roverlerin kendi kendine çalışabilen, engebeli arazilerde yüksek performansta hareket edebilen, bilim sistemi ile bulunduğu toprağın canlılık analizini yapabilen çeşitleri de bulunuyor. İTÜ Rover Takımı, her yıl NASA ve Mars Society tarafından düzenlenen ABD Utah’daki University Rover Challenge (URC) ve Polonya’daki European Rover Challenge (ERC) yarışmalarında Türkiye’yi temsil ediyor.

İTÜ Rover Takımı’nın ana sponsoru olarak girişimciliğe, gençliğe ve uzay teknolojilerinin gelişimine katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getiren AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, “Takımımız 2017 yılında NASA ve Mars Society’nin düzenlediği University Rover Challenge’a kabul alan ilk Türk takımı oldu. 2020’de Amerika’da katıldıkları University Rover Challenge yarışmasında üçüncülük derecesi elde etti. 2021 yılında beşinci nesil roverları ile katıldıkları European Rover Challenge yarışmasında genel klasmanda gümüş madalyanın yanında “En İyi Robot Kol” ödülünü almaya hak kazandı ve tüm Türk rover takımları tarafından alınmış en yüksek uluslararası sıralamayı elde ederek de bizlere büyük gurur yaşattı. Bu başarının devamının geleceğine inancımız tam. Önümüzdeki dönemde de gençlerimize olan desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.