Avrupa’da işten çıkarmalar bütün sektörlerde yaygınlaştı

Avrupa’da, alışılmışın dışında inatçı bir duruma gelen yüksek enflasyon, yükselen faizler ve ekonomik görünüme ilişkin belirsizlik gittikçe daha fazla şirketin çalışan sayısını azaltmaya mecbur bırakırken, kıtada son olarak telekominikasyon şirketlerinin açıklamış olduğu kararlarla işten çıkarmalar hız kazandı.

Covid-19 salgınında tedarik zincirlerindeki aksaklıklar ve salgının ardından artan taleple mal ve hizmetlerin fiyatları arttı. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın etkisiyle inatçı duruma gelen enflasyonla savaşmak için yükseltilen faiz oranları Avrupa’da son senelerin en yüksek düzeylerine ulaştı.

Yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranları ile kötü bir hal alan makroekonomik görünümün oluşturmuş olduğu belirsizlik, giderek daha fazla şirketin maliyetlerini azaltmak adına işten çıkarmaları hızlandırmaya ve işe alımlarda frene basmak zorunda bırakıyor.

Teknoloji, imalat ve otomotiv sektörleri başta yer almak üzere bu yıl başından beri neredeyse tüm sektörlerde yaygınlaşan işten çıkarmalar, son olarak İngiltere merkezli telekominikasyon firmaları BT ve Vodafone’un açıklamış olduğu işten çıkarma kararları ile hız kazandı.

Telekom şirketleri giderleri düşürmek için istihdamı düşürüyor

İngiltere merkezli telekominikasyon şirketi Vodafone, geçtiğimiz hafta gelecek olan 3 yılda maliyetlerini düşürmek ve büyümeyi hızlandırmak için 11 bin kişiyi işten çıkartacağını duyurdu. Vodafone’un dünya genelinde yaklaşık 104 bin çalışanı var.

Şirketin en büyük ve aynı zamanda en kötü performans gösterdiği pazarı olan Almanya, İngiltere ve İtalya’nın işten çıkarma kararından en çok etkilenen ülkeler olacağı tahmin ediliyor. Vodafone Mart’ta İtalya’da bin kişi, Almanya’da yaklaşık bin 300 kişiyi işten çıkarma kararı aldığını açıklamıştı.

Vodafone’un kararını yine İngiltere merkezli telekominikasyon şirketi BT seyretti.

BT, dijitalleşmenin yükselmesiyle birlikte operasyonlarında daha az iş gücüne ihtiyaç olması ve maliyetleri azaltmak için, 2030’a kadar 40 bin ila 50 bin çalışanıyla yollarını ayırma kararını açıkladı.

İngiliz telekominikasyon devinin toplam istihdamı 2030 itibariyle mevcut 130 bin düzeyinden 75 bin ila 90 bine azalma kaydedecek. Bu azalma şirketin toplam iş gücünün yüzde 40’ından fazlasını keseceği anlaşılıyor.

Telekom Italia’nın ise gönüllü bir erken emeklilik programı aracılığıyla İtalya’da 2 bin kişiyi işten çıkarmayı düşündüğü planlanıyor.

İsveçli Telekom ekipman üreticisi Ericsson, maliyetleri düşürme düşüncesinin bir parçası olarak dünya genelinde 8 bin 500 kişilik istihdam düşürmesine planladığını belirtti.

İsviçreli bilgisayar aksesuar üreticisi Logitech, Mart’ta 300 kişinin işine son vereceğini duyurdu.

İrlanda-ABD ortaklı bilgi teknolojileri şirketi Accenture, Mart sonuna doğru küresel ekonomi ile alakalı endişelerin ardından 19 bin kişinin işten çıkarılmasına karar verdiğini bildirdi.

Alman yazılım şirketi SAP, Ocak sonlarına doğru maliyetlerini azaltmak ve bulut işine odaklanmak için küresel iş gücünün yüzde 2,5’ini oluşturan 3 bin kişinin işine son verme kararı aldı.

Otomotiv sektörünün farklı alanlarında da işten çıkarma gerçekleşiyor

Vauxhall, Peugeot, Citroen, Fiat, DS, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Abarth and Fiat Professionel markalarını bünyesi içerisinde barındıran otomotiv üreticisi Stellanis, İtalya operasyonlarında gönüllü işten çıkarmalar aracılığı ile 2 bin işçiyi işten çıkarmak için Şubat’ta sendikalarla anlaşma gerçekleştirdi.

İsveçli grup Volvo Mart’ta Avrupa’daki otobüs üretim operasyonunu tekrardan yapılandırarak bin 600 kişinin işine son verileceğini duyurdu.

Volvo Cars ise bu ay başında İsveç’te bin 300 kişilik ek işten çıkarma kararını bildirdi. Bu rakam, şirketi ana vatanındaki iş gücünün yüzde 6’sını kapsıyor.

İtalyan otomotiv parça üreticisi Marelli, Mart sonunda sendikalarla 400 kişiyi işten çıkarmak üzere anlaşmaya vardığını duyurdu.

İngiliz elektrikli araç üreticisi Arrival, maliyetlerini düşürmek adına istihdamının yarısını kapsayan 800 kişinin işine son verilme kararını açıkladı.

Alman otomotiv ve sanayi tedarikçisi Schaffler ise yeniden yapılanma döneminde 2026’ya kadar bin 300 kişinin daha işine son verileceği kararını bildirdi.

Perakende ve tüketici ürünleri firmaları da sürece katıldı

İngiliz yemek dağıtım firması Deliveroo, iş gücünün yüzde 9’unu oluşturan 350 kişiyi işten çıkartma kararını duyurdu.

İngiliz süpermarket grubu Sainsbury’s, Şubat sonunda duyurduğu yaklaşık 2 bin kişinin istihdamını etkileyecek olan yeniden yapılanma planının hemen sonrasından 300 kişinin işten çıkarılması kararını bildirdi.

Merkezi İngiltere’de yer alan çevrimiçi yemek ve teslimat firması Just Eat, Mart sonunda bin 700’ü kurye 170’i ofis çalışanı olmak üzere toplam bin 870 çalışanıyla yolarını ayıracağını açıkladı.

Alman çevrimiçi moda perakendecisi Zalando, Şubat’ta zorlaşan ekonomik koşulları sebep olarak şirket genelinde yüzlerce çalışanıyla yollarını ayırma kararı aldı.

Alman gözlük perakendecisi Fielmann, Mart’ta 2025’e kadar yüzlerce kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

İngiliz siber güvenlik firması Sophos, Ocak’ta küresel çapta 450 kişiyi işten çıkarmayı planladığını bildirdi.

Alman tüketici ürünleri firması Henkel de artan maliyetler ve düşük taleple mücadele etmek adına 2 bin çalışanını işten çıkarma kararını açıkladı.

İngiliz perakende zinciri Wilko’nun, 400 kişinin işine son vermeyi planlandığı kayıtlara geçti.

Finlandiyalı asansör üreticisi Kone de Ocak’ta personel sayısını ülkesindeki 150 kişi dahil olmak üzere bin kişinin işine son vermeyi planladığını duyurdu.

Hollanda merkezli Philips, Ocak sonunda solunum cihazlarının büyük oranda geri çağrılmasının sonrasında düşen satışları eşitlemek adına 6 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

Müteahhitlik, kimya ve finans sektörlerinden arka arkaya işten çıkarma kararı geldi

Çin’e satışı gerçekleşen British Steel, Şubat sonunda İngiltere’nin kuzeyindeki fırınların planlı olarak kapatılacağı duyurulmasının ardından 260 kişiyi işten çıkarabileceği kararını bildirdi.

Alman kimya firması BASF, yükselen maliyetler sebebiyle kazancının daha fazla düşeceği uyarısında bulunarak 2 bin 600 kişinin işine son verileceğinin planlandığını açıkladı.

Alman özel kimyasallar üreticisi Evonik, Nisan’da 200 kişilik işten çıkarma kararını duyurdu.

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank da 27 Nisan’da, önümüzdeki birkaç sene içerisinde maliyetlerini 500 milyon avro düşürmek amacıyla 800 kişiyi işten çıkarma kararını aldı.

Rüzgar türbini üreticisi Siemens Gamesa, geçtiğimiz sene karlılığa geri dönme planı kapsamı içerisinde 2025’e kadar 2 bin 900 kişiyi işten çıkarma planını bildirdi. Bu istihdam düşüşünün bin 900’ünün Avrupa’da yapılması düşünülüyor.

İspanyol ilaç firması Grifols, senelik yaklaşık olarak 400 milyon avro tasarruf sağlamayı hedeflediği strateji revizyonu kapsamı içerisinde 2 bin 300 çalışanın işine son vereceğini açıkladı.

İngiliz müteahhitlik şirketi Taylor Wimpey, Ocak’ta maliyetleri sınırlandırmak adına işten çıkarma yapma düşüncesi içerisinde olduklarını duyurdu fakat bir sayı verilmedi.

İsveçli mühendislik grubu Alfa Laval, geçtiğimiz sene yükselen maliyetlerin denizcilik işini olumsuz etkilemesinin sonrasında yaklaşık 500 çalışanını işten çıkarmayı planladığını programını bildirdi.

İsveçli bahçe ekipmanı ve aletleri üreticisi Husqvarna ise tekrar yapılanmaya giderek bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

İngiliz ev inşa şirketi Vistry Group’un da 200 çalışanını çıkarma ihtimalini açıkladı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE