Atlas Copco Endüstriyel Teknik, ergonomik ürünleri ile gücü artırırken titreşimi azaltıyor

Sanayiye enerji verimliliğini artıran çözümler sunan Atlas Copco Endüstriyel Teknik, ergonomik ürün portföyü ile üst düzey iş verimliliği ve iş güvenliği sağlarken maliyet tasarrufunu da destekliyor. Atlas Copco Endüstriyel Teknik Genel Endüstri Bölüm Müdürü Okan Kara, “Birçok el aleti kullanıcısı, güçlü aletlerin büyük, ağır, gürültülü ve çok yüksek titreşim seviyelerine sahip olması gerektiğine inanıyor. Titreşimi olmayan aletlerin ise güçlü olamayacağını düşünüyor. Bugün ise ağır, çok titreyen ve gürültülü aletlerle çalışmanın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini çok daha iyi biliyoruz. Bu nedenle Atlas Copco olarak bir yandan aletlerimizin gücünü artırıyor diğer yandan ağırlığı, gürültüyü ve titreşimleri minimum düzeye indirerek operatörlerin işini kolaylaştırıyoruz.” dedi.

Endüstriye; yüksek kaliteli endüstriyel elektrikli aletler, kalite güvence ürünleri, montaj çözümlerinin yanı sıra yazılım hizmetleri sunan Atlas Copco Endüstriyel Teknik, endüstriyi geleceğe taşıma misyonunu ergonomi alanında da sürdürüyor. 1907 yılında başvurduğu ergonomi patenti, 1958 yılında hayata geçirdiği üretim ergonomi programı gibi önemli adımlarla ergonomi konusunu her zaman merkezine alan Atlas Copco Endüstriyel Teknik, sürekli güncellediği ürün ve çözümleriyle, iş süreçlerini daha kaliteli ve operatör dostu bir hale getirmeyi sürdürüyor.

Endüstriyel dünyada otomasyon her geçen gün daha fazla yer almasına rağmen birçok işlem hala elle gerçekleştiriliyor. Ergonomik olmayan ekipmanlar ve el aletleri operatörlerde yorgunluk, sağlık ve güvenlik endişeleri ile vakaları yaratarak kalite ve verimlilikte de şirketleri rakiplerinden geriye düşürüyor. Sağladığı sürdürülebilir verimlilik çözümleriyle alanında lider Atlas Copco Endüstriyel Teknik, ergonomik yenilikler sayesinde, zorlu iş süreçleriyle uğraşan operatörlerin işini kolaylaştırıyor. Öte yandan, operatör ve çalışma ortamı arasındaki bağı iyileştirerek yorgun, ağrılı, stresli operatörler devrini geride bıraktırıyor ve üretim gücünü üst düzeye çıkartıyor. Ergonomik tasarım departmanı bulunan şirket, bu özel ekibiyle verimli bir üretim sürecinin hayati bir parçası olduğuna inandığı ergonomiyi önceliğe alan el aletleri sunuyor.

“Pazarda yüksek üretkenlik ancak ergonomik iş istasyonlarıyla mümkün olabilir”

Ergonomik yaklaşım ve aletlerin operatörler için daha esnek, sağlıklı, güvenli iş süreçleri anlamına geldiğini ve rekabetçi pazarda yüksek üretkenliğin ancak ergonomik iş istasyonlarıyla mümkün olabileceğini dile getiren Atlas Copco Endüstriyel Teknik Genel Endüstri Bölüm Müdürü Okan Kara, “Sanayimize sürdürülebilir verimlilik çözümleri sunmamızın önemli bir yolunun da operatörlere ergonomik iş aletleri ve sistemleri sağlamak olduğunun farkındayız. Bilimsel raporlar, üretkenlik kayıplarının ve kalite sorunlarının maliyetlerinin, arızanın kendisinden en az üç kat daha yüksek olduğunu gösteriyor. Sunduğumuz el aletleri ve sistemlerde, operatörler için ciddi sorunlar yaratan yüksek ağırlık, ses, titreşim, toz seviyelerini düşürmek adına sürekli geliştirmeler yapıyoruz. Çok ağır, çok gürültülü, çok yüksek titreşimli, çok tozlu; sağlığı ve verimliliği tehdit eden pnömatik aletler artık geçmişte kalmalı. Atlas Copco olarak bizler bu amaçla geniş kapsamda ergonomi ve güvenlik aksesuarları sunuyor, yıllardır sürdürdüğümüz ergonomi devrimine şevkle devam ediyoruz.” dedi.

“Atlas Copco ürünleri daha hafif, daha sessiz, daha az titreşimli ama daha güçlü”

Günümüzde birçok şirket artık yüksek üretkenlik ve kalite için ergonomiye yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğu konusunda bilinçleniyor. İş güvenliğindeki açıklar nedeniyle oluşacak kazaların önlenmesi hem çalışan sağlığı hem de üretim devamlılığı açısından çok önemli. Öyle ki, üretim sürecinde ergonomiye harcanacak maliyet, yaşanacak bir sorun nedeniyle ortaya çıkacak maliyetten çok daha uygun ve kabul edilebilir. Güncel çalışmalar, bu maliyet farkının birkaç kat olduğunu ortaya koyuyor.

Buna rağmen birçok kullanıcı hala daha güçlü olduğunu varsayarak daha ağır ve titreşimli, ergonomik olmayan ürünleri tercih edebiliyor. Bunun nedeninin aletin ancak titreşimli ise güçlü olacağına inanılması olduğunu belirten Kara, “Atlas Copco Endüstriyel Teknik tarafından üretilen güncel dikey taşlama motorları, gücünü korurken artık daha hafif ve daha az ses çıkartıyor. Titreşim sönümlemeli aşındırıcı aletleri ise artık yüzde 50 oranda daha hafif ve çok daha az titreşime neden oluyor. Ayrıca ürünlerin tozlanması sonucu çalışanlarda oluşabilecek kanser, zehirlenme gibi sorunlara karşı sunduğumuz güçlü vakum teknolojisi gibi çözümler de operatörlerini güvende tutma hedefiyle üretiliyor.” açıklamasında bulundu.

“Atlas Copco olarak ergonomik ürün gamımızı sürekli genişletiyoruz”

Atlas Copco Endüstriyel Teknik Genel Endüstri Bölüm Müdürü Kara, ergonomik ürün gamlarını sürekli genişlettiklerine dikkat çekerek şunları söyledi: “Acil stop makinelerinden ergonomiyi kolaylaştıran fikstür yapılarına, koruyucu kapaklardan erişimi kolaylaştıran farklı sıkıcı adaptörlerine, güvenlik kollarından destek kollarına akıllı kollarımız ile pek çok ürünümüz mevcut. Ergonomik avantajlarla dolu olarak tasarladığımız tüm bu ürünler; operatörler üzerindeki yükü büyük oranda azaltıyor ve gelişmiş güvenlik fonksiyonları barındırıyor.”

Sorumluluklarının büyük olduğunu da dile getiren Kara, “Kullanıcılarımızın yıllardır iş ortamlarında en zorlu süreçlerde bizim sistemlerimize ve aletlerimize güvenmesinin ne kadar önemli bir sorumluluk olduğunun farkındayız. En riskli proseslere karşı en iyi ergonomi ile üretimi ideal hale getirmek ve operatörleri olası sağlık sorunlarından uzak tutmak için yeni tasarım ve teknolojiler geliştirme yolculuğumuzda çok çalışmaya devam edeceğiz. Verimlilik, güvenlik ve ergonomi odaklı ürün ve hizmetlerimizden, kullanıcı dostu ayarlanabilir çözümlerimizden endüstrinin her sektöründeki şirket rahatça faydalanabilir.” dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE