Atık malzemelerden teleskop yaptılar

İzmir Bayraklı Nuri Atik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenlerinin desteğiyle atık malzemeler kullanarak teleskop tasarladılar.

Geçen yıl TEKNOFEST’e katılabilmek için öğretmenleri Murat Yılmaz ile teleskop üretmeye karar veren Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanı 11’inci sınıf öğrencisi Batuhan Laçinoğlu ve Berat Serhat Daşkın, atık malzemelerden yararlanarak, “NATEMSKOP” adını verdikleri teleskobu yaptılar.

Ayrıca, okulun isminin baş harflerinden adını alan NATEMSKOP, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan patent almayı da başardı.

Teleskobun ana parçasını kağıt rulosundan, alttaki malzemeleri ise atık sıralardan yaptıklarını dile getiren Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme öğretmeni Murat Yılmaz, “Ardından bir ayna aşındırılarak yeterli miktara gelince üzeri alüminyum buharıyla kaplandı ve teleskobun içine arkadaşlarımız monte etti. Büyük çoğunluğunu onlar halletti, öğrencilerimiz bir projeye başlayıp bitirmenin, ortaya bir ürün çıkarmanın mutluluğunu yaşadı. Öğrenciler daha çok boş vakitlerinde çalıştı, onun dışında derslerine devam ettiler ve severek çalıştılar. Şimdi ilk önce TEKNOFEST’te derece elde edip daha sonrasında atölyede seri üretime geçmek ve ülkedeki diğer okullara teleskop göndermek gibi bir hedefimiz var” şeklinde konuştu.

Yaptıkları teleskobun 6 inçlik olduğunu, bundan sonra 8 ve 10 inç gibi daha büyüklerini üretmeyi hedeflediklerini belirten Yılmaz, “Teleskopla güneş patlamalarını seyrettik ve fotoğrafladık, mevsim geldiğinde sonbahara doğru da Jüpiter, Satürn ve Mars gözlemleri planlıyoruz. Yine önümüzdeki hafta Ay gözlemi yapacağız, ayrıca okulda yapacağımız gözlem şenliğinde hem öğrencileri hem de vatandaşları gökyüzüyle ve teleskopla buluşturmak istiyoruz” dedi.