Atalay: “Türkiye’nin ilk ve tek hastane bilgi yönetim sistemine sahibiz”

14’üncü Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nda Dijital Gündem’e konuşan Akgün Yazılım Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi ATALAY, bünyesinde bulunduğu firmanın sağlıkta siber güvenlik alanında bugüne kadar yaptığı çalışmalardan ve ileride bu alana yönelik yapmayı düşündükleri çalışmalardan bahsetti.

Akgün Yazılım’ın Türkiye’nin bu alanda ki en eski ve en büyük şirketlerinden biri olduğunu dile getiren Ahmet Hamdi Atalay, “Tamamen sağlık bilişimi alanına odaklanmış ve Türkiye’de ki sağlık altyapılarında ki dijital dönüşümün öncüsü bir şirket. Türkiye’de ki hemen hemen bütün illerin şehir hastanelerinin bilgi ve iletişim teknolojilerini kuran ve işleten bir alanda faaliyet gösteriyor. Sağlıkta dijital dönüşümün öncülerinden biri” dedi.

Sağlıkta dijital dönüşümün iki boyutu olduğunu belirten Atalay, “İlk olarak, o dijital dönüşümün altyapısının kurulması ve aynı zamanda da onun güvenliğinin sağlanması. İkinci olarak, bu güvenliğin sağlanması boyutunda da ürünlerinin daha tasarlanırken güvenli olarak tasarlanması ve sonrasında da başka zafiyetlerin oluşmaması üzere bir takım güvenlik çözüm ve ürünleriyle donatılması. Bu alanların tamamında faaliyet gösteriyoruz. Şuan da Türkiye’nin güvenlik testlerinden geçmiş ve sertifika almış ilk ve tek hastane bilgi yönetim sistemine sahibiz. Aynı zamanda diğer alanlarda da yani bilişimin diğer alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Bunların da siber güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili ürün ve çözümlerimizde mevcut” şeklinde konuştu.

VİDEO: 67
BAŞLIK: Atalay: “Türkiye’nin ilk ve tek hastane bilgi yönetim sistemine sahibiz”
KONUŞMACI: Ahmet Hamdi ATALAY– Akgün Yazılım Yönetim Kurulu Başkan Vekili
RÖPORTAJ: Oğuz Gürler