ASUS’tan AMD X670 ve B650 anakartlar için özel PBO iyileştirmesi

ASUS, AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler için tasarlanan X670 ve B650 anakart modellerine özel sıcaklık kontrol özelliği getiren yeni Precision Boost Overdrive (PBO) iyileştirmesini duyurdu.

Bu yeni işlemciler performans sınırlarını daha önce hiç olmadığı kadar zorluyor. Mevcut sıcaklık potansiyelinden dinamik olarak yararlanabilen bu işlemciler kullanıcılara daha yüksek saat hızları sunabiliyor. Bu da kullanıcıların gücünü AMD Ryzen işlemcilerden alan yeni sistemlerinde alıştıklarından daha yüksek işlemci sıcaklıkları görmesine neden olabiliyor. ASUS kontrolü kullanıcıların eline vermek için X670 ve B650 anakartlarına bir BIOS güncellemesi getirdi.

Güncellemedeki PBO iyileştirmeleri sıcaklık ve performans dengesini kurmayı kolaylaştırıyor. Şimdi kullanıcılar yalnızca birkaç tıklamayla işlemci sıcaklıklarını önemli ölçüde düşürebilecek ve bunu yaparken performansı artırıp fan gürültüsünü de azaltabilecek.

İşlem, anakartı en son aygıt yazılımıyla güncelleyerek başlıyor. ASUS bu yeni özelliği BIOS güncellemeleriyle tüm X670 ve B650 anakart modellerine getiriyor.

PBO iyileştirmesini etkinleştirmek için atılması gereken temel adımlar şu şekilde:

PBO iyileştirme özelliğini içeren BIOS güncellemesini ASUS destek sayfasından indirin ve ZIP arşivinin içeriğini dışarı aktarın. Aygıt yazılımı dosyasıyla birlikte dışarı aktarılan BIOS Renamer aracına çift tıklayın. Bu araç güncellemeyi CAP dosya uzantılı düzgün biçime dönüştürür. CAP uzantısıyla yeniden adlandırılan dosyayı bir USB sürücünün kök dizinine taşıyın.

Güncelleme işlemini başlatmak için bilgisayarı kapatın fakat fişini çekmeyin. Anakartın arka giriş çıkış panelindeki ‘BIOS’ yazılı bağlantı noktasına USB sürücüyü takın. Yandaki BIOS Flashback düğmesine üç saniye veya Flashback LED üç kere yanıp sönene kadar basılı tutun. Bu işaret güncellemenin başladığını gösterir. Bundan sonra ışık birkaç dakika boyunca yavaşça yanıp sönecektir. Işığın yanıp sönmesi durduğunda güncelleme işlemi tamamlanmış demektir. Bu aşamada flash sürücüyü çıkarın ve bilgisayarı açın. Sistem kullanıcıyı otomatik olarak anakartın UEFI BIOS arayüzüne götürecektir. Buradan kullanıcılar PBO iyileştirmesini etkinleştirebilir.

UEFI BIOS arayüzünden Gelişmiş modu etkinleştirin. Ardından Extreme Tweaker sekmesine gelip Precision Boost Overdrive’ı seçin.

Açılan menüde Precision Boost Overdrive’daki Enhancement kısmını seçin. Önceden ayarlanmış üç termal sınırdan birini tercih edin. 1. Seviye maksimum hedef sıcaklığı varsayılan 95 dereceden bir kademe daha az olan 90 dereceye düşürür. 2’nci ve 3’üncü Seviye ise maksimum işlemci sıcaklığını daha agresif bir şekilde sırasıyla 80 ve 70 dereceye indirir.

İstenilen seviye seçildikten sonra kullanıcılar bu ayarı kaydedip BIOS’tan çıkabilir.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE