ASUS’dan yeni NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti ekran kartları

ASUS, “ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti” ve “TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti” ekran kartlarını duyurdu. Modeller Standart ve Hız Aşırtmalı (OC) sürümleriyle geliyor.

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti kapalı devre sıvı soğutma sistemiyle sıcaklıkları ve gürültü düzeyini sıkı kontrol altında tutuyor. Soğuta sisteminin ilk aşamasını grafik işlemciyi ve dahili GDDR6X belleği kaplayan özel tasarım soğuk plaka oluşturuyor. Bu plaka saf performanstan sorumlu bileşenler için birinci sınıf soğutma sağlıyor. 560 milimetre tüp ise büyük kasalara veya AIO CPU soğutucu içeren sistemlere bile radyatör takmak için esnek seçenekler sunuyor. 240 milimetre radyatör ve bir çift 120 milimetre ARGB fan, yüksek statik basınçlı soğutucu hava akımı oluşturuyor. Üfleyici fan ve ön kapağın altındaki düşük profilli soğutma bloğu, güç dağıtım bileşenlerinin ürettiği ısıyı uzaklaştırıyor.

Güç algılama devreleri, kartın 1 x 16 pimli güç bağlantısıyla PSU’ya takılmadığı durumlarda sabit bir LED ışığıyla kullanıcıyı uyarıyor. Karta yeterli güç gelmediğinde ise bu ışık yanıp sönüyor. İki adet FanConnect II başlığı, kullanıcıların kasa fanlarını ekran kartına bağlayarak GPU yük altındayken hava akımını artırmasına olanak tanıyor. 0 dB teknolojisi ise ekran kartı boştayken veya hafif yük altındayken ekran kartının otomatik olarak sessiz moda geçmesini sağlıyor.

TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti

Yeni termal çözümüyle TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti hava soğutma konusunda rakip tanımıyor. Açılı, mat siyah, metalik ön kapak, 3,2 yuva yer kaplayan soğutma bloğunu kaplıyor. Soğutma bloğu en yoğun yüklerde bile GPU’yu, VRAM’i ve güç dağıtım devresini serin tutuyor.

Eksen Teknolojili üç adet fan, geniş yüzey alanına sahip soğutma bloğuna yeterli miktarda hava iletiyor. ASUS statik basıncı artırmak için her bir fanın genişliğini 1,5 santimetreye genişletti. Ayrıca tüm fanlarda havayı ihtiyaç duyulan yere odaklayan yarım boy bariyer halkası bulunuyor. Ortadaki fan saat yönüne dönerken diğer fanlar da ters yöne dönerek türbülansı azaltıyor. Belleklere özel soğutma bloğu ise karttaki devasa kapasiteli GDDR6X belleği serin tutarak hızlı ve güvenilir performans sunuyor. 0 dB fan durdurma modu, boşta veya düşük yük altındayken kartın sessiz çalışmasını sağlıyor. Tam boy arka plaka çeşitli TUF Gaming grafikleriyle bezeli. PCB’nin önündeki geniş açıklık ise soğutma bloğundaki sıcak havanın dışarı çıkmasına yardımcı oluyor.