ASUS yeni router modellerini tanıttı

ASUS, CES 2023’te dünyanın ilk dört bant WiFi 7 oyuncu router’ı ROG Rapture GT-BE98’i ve hem evde hem de kurumsal alanda kullanıma uygun üç bantlı WiFi 7 router modeli ASUS RT-BE96U’yu duyurdu. ASUS ayrıca kurumsal kullanıma yönelik olarak üç yeni ExpertWiFi cihazını tanıttı.

Yeni bir dizi ağ özelliğine ek olarak, benzersiz oyun deneyimi sunan ROG Rapture GT-BE98 modeli 25 bin Mbps’e kadar ve ASUS RT-BE96U modeli ise 19 bin Mbps’e kadar bant genişliği sunuyor. Her iki router modeli de güçlü dört çekirdekli 2,6 Ghz işlemcilere sahip. GT-BE98’deki üç adet 10 Gbps LAN bağlantı noktası en yoğun ağ trafiğinin bile üstesinden geliyor. RT-BE96U da bir adet 10 Gbps LAN/WAN bağlantı noktasına ve bir adet 10 Gbps LAN bağlantı noktasına sahip. Bunlarla birlikte kullanıcılar ASUS’a özgü RangeBoost Plus teknolojisi ile geniş sinyal menzilinden ve kapsama alanından yararlanıyor. GT-BE98’deki üç katmanlı oyun hızlandırma özelliği yerel ağdan dünyanın herhangi bir yerindeki oyun sunucusuna giden bağlantıları iyileştiriyor.

Minimalist ve profesyonel bir estetik görünüm taşıyan ExpertWiFi serisi ise, kurumsal ortamlara uyum sağlayan beyaz bir dış tasarıma sahip. Kendinden tanımlı ağ özelliği sayesinde, bu ExpertWiFi cihazlarındaki Ethernet bağlantı noktalarının her biri farklı kurumsal kullanım amaçları için VLAN’a atanabiliyor. Kurumsal kullanıcılar farklı misafir portalı türleri arasından seçim yapabiliyor. Örneğin sosyal medya oturumları ve herkese açık WiFi bağlantıları için farklı seçimler yapmak mümkün oluyor.

EBM68, EBA63 ve EBR63 ayrıca 12 düğümlü bağlantılara kadar destek verebiliyor. Böylece işletmeler AiMesh uyumlu cihazları kullanarak ağlarını genişletebiliyor. Bunlar dışında kalan router’lar ve ağ sistemleri genellikle en fazla 9 ağ düğümüne destek veriyor.

Bunlara ek olarak, ExpertWiFi serisindeki bu modeller internet hizmeti sunulmadığında veya kesintiye uğradığında da yedek WAN erişimi sunuyor. Böyle bir durumda, yöneticiler ExpertWiFi cihazlarından birini kendi Android telefonlarına veya iPhone’larına bir USB kablosuyla bağlayıp o telefonu tüm yerel ağ için bir mobil erişim noktası olarak kullanabiliyor.

Serideki modeller ayrıca ücretsiz ASUS AiProtection Pro aboneliği ve Güvenli Gezinti özelliği ile kurumsal sınıf ağ güvenliği sunuyor. WiFi ağı kurulumu ve yönetimi ise çok işlevli ASUS Router mobil uygulamasından kolayca halledilebiliyor.

Dünyanın ilk MoCA ağ sistemi

Kalın iç duvarların yerel ağın sinyal gücünü etkilediği mekanlarda ASUS ZenWiFi hibrit XC5 gibi cihazlar devreye giriyor. Dünyanın ilk MoCA ağ sistemi olan bu ürün fiziksel ve kablosuz bağlantıları birlikte kullanıyor, 160 Mhz kablosuz bağlantı kanallarıyla ağ hızını 5 bin 500 Mbps’e (MoCA üzerinden 2 bin 500 Mbps, 5 Ghz kanalından 2 bin 402 Mbps ve 2,4 Ghz kanalından 574 Mbps) taşıyor. Kullanıcılar mevcut koaksiyel kabloların olduğu her yerde böyle bir ağ kurabiliyor. Dört yollu hibrit arka plan bağlantısı da MoCA ile iki WiFi bandı ve Ethernet üzerinden gerçekleştiriliyor. Kablolu arka plan bağlantıları ise MoCA bağlantısı ile 2 bin 500 Mbps’e kadar çıkabiliyor. Bu cihaza yapılan tüm bağlantılar ASUS’a özgü AiMesh, AiProtection, Instant Guard ve Güvenlik Gezinti gibi özelliklerden yararlanıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE