ASUS, yeni raf tipi sunucularını ve sıvı soğutma çözümlerini duyurdu

ASUS bugün, en yeni AMD EPYC 9004 serisi işlemcilere sahip yeni sunucu çözümlerini duyurdu. ASUS ayrıca veri merkezi güç kullanım etkinliğini (PUE) önemli ölçüde geliştiren üstün sıvı soğutma çözümlerini de tanıttı.

Yenilikçi ASUS termal tasarımından yararlanan ASUS raf tipi sunucu çözümleri sistemdeki gelişmiş hava akışı sayesinde güç tüketimini en düşük seviyeye getirirken verimliliği de olabildiğince yükseğe taşıyor. Bu düşük düşük güç tüketimi seviyesi, ASUS’un proaktif ve pozitif değişim için koyduğu 2025 Sürdürülebilirlik Hedefleri girişimini de destekliyor. RS serisi sunucuların ön panelindeki yeni sabit sürücü tepsisi tasarımında önceki nesle göre yüzde 44 daha geniş havalandırma delikleri bulunuyor. Bu da sistem genelinde hava akışını artırarak termal verimliliği geliştiriyor. Bu özellik en yeni DDR5, PCIe 5.0 ve NVMe teknolojilerine sahip bileşenlerin de ömrünü uzatıyor. CPU ve GPU için bağımsız hava akış tünellerine sahip gelişmiş fan tüneli tasarımı 400 W CPU’ların ve 350 W GPU’ların kapasitesini artırarak yoğun işlem gücü gerektiren kurumsal iş yüklerinde performansı önemli ölçüde yükseltiyor.

Artan güç tüketimi, daha yüksek CPU TDP’leri ve çok daha güçlü GPU’lar sunucu pazarı ve veri merkezi operatörleri için çeşitli zorluklara neden oluyor. D2C teknolojisiyle soğutulan en yeni RS720QA-E12 yüksek yoğunluklu sunucu, fanlar için yüzde 90 daha az güç harcayarak ve gürültü seviyesini yüzde 29,6 azaltarak rakiplerinin önüne geçiyor. Bu model ASUS Thermal Radar 2.0 ve Power Balancer teknolojilerinden güç alıyor. ASUS, daldırma soğutma konusunda sektör lideri olan Submer ve MGC ile birlikte çalışarak kapsamlı sıvı soğutma çözümleri sunuyor. Sunulan çözümler arasında sunucular, sıvı soğutma modülleri, veri merkezi kat planları, kapasite değerlendirmeleri ve altyapı önerileri bulunuyor.

AMD EPYC 9004 serisi işlemciler AMD’nin x86 mimarisindeki yenilikleri güçlendirerek yeni nesil 5 nm teknolojisi ile rekor kıran performansa imza atıyor. Bu modeller ayrıca yüksek performanslı DDR5 DIMM’lere, 128 PCIe 5.0 veri yoluna ve 12 bellek kanalına da ev sahipliği yaparak yüksek bellek gerektiren yapay zekâ, makine öğrenimi, yüksek performanslı bilgi işlem ve geniş bellek içi hesaplamalara yeterli kaynağı sunuyor. ASUS; SPEC CPU2017 ve SPECjbb testlerinde çift soketli RS700A-E12 ve tek soketli RS520A-E12 sunucularıyla 24 adet rekor kırarak performans liderliğini sürdürüyor.

Gücünü AMD EPYC 9004 serisi işlemcilerden alan en yeni ASUS sunucuları arasında çift soketli RS720A-E12 ve RS700A-E12, tek soketli RS520A-E12 ve RS500A-E12, yoğunluk için optimize edilmiş RS720QA-E12 modellerinin yanı sıra ESC8000A-E12 ve ESC4000A-E12 GPU sunucuları yer alıyor. Tüm ASUS GPU sunucuları NVIDIA Sertifikalı olduğu için NVIDIA AI Enterprise ve Omniverse çözümlerine destek veriyor. AMD EPYC 9004 tabanlı tüm ASUS sunucuları VMware, Microsoft Windows Server ve Linux sertifikalarını da taşıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE