ASUS Republic of Gamers, ROG Matrix GeForce RTX 4090’ı duyurdu

GPU üzerinde sıvı metal bulunan ilk ekran kartı olan bu model, birinci sınıf ROG sıvı soğutma sistemiyle bir GeForce RTX 4090 ekran kartıyla ulaşılan en yüksek saat hızlarını sunuyor.

Önemli Noktalar

Güçlü pompa, en uygun soğutucu akış hızı, GPU, VRM’ler ve bellek için daha geniş bir soğutma plakası, 360 mm radyatör, papatya dizilimiyle kullanılabilen manyetik fanlar.

Yalnızca ROG Matrix GeForce RTX 4090’a özgü GPU Tweak III özellikleri: Termal Harita, Güç Algılayıcı ve Kullanım Geçmişi.

ASUS Republic of Gamers (ROG) bugün, kutusundan çıkar çıkmaz en yüksek artırılmış saat hızını sunan RTX 4090 ekran kartı ROG Matrix GeForce RTX 4090’ı duyurdu. ROG Matrix GeForce RTX 4090 bunun yanı sıra ROG ailesinde ilk kez sunulan bir özelliğe sahip. Kartta sıvı metal termal bileşim kullanılıyor. RTX 4090 GPU’nun yanı sıra VRM’lerden ve bellek yongalarından gelen ısıyı da yakalayan özel üretim bir soğutma plakasına sahip olan bu kart, saat hızlarını daha yükseğe, daha uzun süre çıkarma potansiyelini de taşıyor. ROG bu sayede bu muhteşem ekran kartı için mevcut en iyi yongaları kullanabiliyor.

Oyun performansında zirve noktası

Sıvı metal, geleneksel termal macunlara kıyasla çok daha düşük sıcaklıkları mümkün kulan olağanüstü bir malzeme. Ancak bu malzemenin çok önemli bir dezavantajı var: Elektriği iletiyor. Düzgün kullanılmadığında, açıktaki bileşenlere temas edip kısa devre yaptırma olasılığı var. ROG dizüstü bilgisayarlarında sıvı metali uzun süredir kullanarak bu konuda uzmanlaşan ASUS, GPU’yu dik biçimde kullanırken sıvı metalin gücünden yararlanmayı sağlayan özel bir üretim süreci geliştirdi.

Öncelikle GPU’nun çevresindeki yüzeye monte kapasitörlerin üzeri bir UV reçine ile kaplandı. Ardından GPU ile ana PCB arasına iki adet koruyucu katman yerleştirildi. ASUS bu sayede ROG Matrix GeForce RTX 4090’ın sızıntı riski olmadan sıvı metalin olağanüstü ısı iletme özelliğinden yararlanmasını sağladı. Bu koruyucu mekanizmayı mükemmel hale getirdikten sonra sıvı metal soğutmayı ROG ekran kartı serisiyle buluşturmanın vakti gelmişti. Elbette bunun için en iyi seçenek efsanevi Matrix ailesi oldu.

Metalin gücü

Sıvı metal harika bir yöntem olsa da ROG Matrix GeForce RTX 4090’ın sıcaklık ve gürültü seviyelerini düşük tutmak için yararlandığı kapsamlı çözümün sadece bir parçasını oluşturuyor. Kartta özel tasarlanmış, son derece kalın bir 360 mm radyatör ve onu destekleyen üç adet ROG MF-12S ARGB fan bulunuyor. Papatya dizilimiyle kullanılabilen bu fanlar mıknatıslı bağlantı noktalarıyla birleştirilebiliyor. Bu bağlantı noktaları kontrol sinyallerini ve gücü de iletiyor. Üç fan sadece tek bir kabloyla kullanıldığından kullanıcılar kablo dağınıklığını kolayca önleyebiliyor. Ayrıca bu sayede senkronize ARGB aydınlatma efektlerini de zahmetsizce uygulamak mümkün. Yüksek statik basınç ve hava akışıyla bu fanlar 1000 RPM’den yavaş çalışarak ROG Matrix GeForce RTX 4090’ı 450 watt TGP’sinin altındayken 60°C sıcaklıkta tutabiliyor.

ROG Strix LC serisi kullanılanlar da dahil olmak üzere çoğu sıvı soğutmalı ekran kartında, grafik işlemci sıcaklığını kontrol altında tutan radyatöre eklenmiş fanlara ek olarak, yüzeye monte bileşenleri serin tutmak için kartın üzerine de bir fan yerleştirilmesi gerekiyor.  Ancak ROG Matrix RTX 4090’ı tamamen kaplayan özel soğutma plakası bu ekstra fan ihtiyacını ortadan kaldırıyor. PCB’de ısı üreten tüm bileşenlere temas eden bu plaka sayesinde radyatör tüm kartı tek başına soğutabiliyor. Bu karta özel çok güçlü bir pompa, radyatörü daha önceki tasarımlarımıza kıyasla çok daha fazla soğutucuyla besliyor ve ROG Matrix GeForce RTX 4090’ın her zaman maksimum verimle çalışmasını sağlıyor.

Etkileyici metal tasarım

ROG Matrix RTX 4090 son derece iddialı ve modern bir tasarıma sahip. GPU çerçevesi ve yuvası tamamen metalden üretiliyor. Dolaylı ASUS Aura Lighting özelliğinin ilk kez kullanıldığı ROG Matrix GeForce RTX 4090’da ana soğutma plakasının, devre kartının ve pompa kapağının daha geniş bir alüminyum çerçeveyle korunduğu bir “oyuk” bulunuyor. Göz alıcı ROG logosu ve ortadaki yarıktan üst kısma uzanan ışık çubukları kartı süslüyor. Paslanmaz çelik arka plaka, ister geleneksel ister gösteri için dikey monte edilsin kartı sabit tutuyor. ROG Matrix RTX 4090’da tek bir 12VHPWR kablosu bulunuyor. Fanların güç kablosu ana soğutma tüplerinin içinde saklı. Böylece kablo yönetimi çok kolay hale geliyor.

Özel GPU Tweak III yazılımı

ROG Matrix RTX 4090’daki türünün tek örneği donanım, özel olarak geliştirilmiş yazılım işlevleriyle destekleniyor. Çoğu ekran kartında grafik işlemci ve belleğin üzerinde birer sıcaklık sensörü bulunur. Böylece sistem sıcaklığı temel olarak takip edilebilir. ROG bu tasarımı VRM’lere, bobinlere ve güç giriş devrelerine eklediği ekstra sensörlerle daha da ileriye taşıyor. Sensörlerden toplanan veriler ASUS GPU Tweak III uygulamasındaki yeni Thermal Map (Termal Harita) özelliği için kullanılıyor. Buradan kartın gerçek zamanlı olarak nasıl çalıştığı ayrıntılı bir şekilde görülebiliyor. Uygulama ayrıca Power Detector+ (Güç Algılayıcı) özelliğine de destek veriyor. Bu özellik 12VHPWR kablosundaki altı pimin her birini inceliyor ve anormal bir durum olduğunda bildiriyor. Bir sorun olduğunda kullanıcı kabloyu değiştirmesi gerektiğini anında öğrenebiliyor. ROG Matrix GeForce RTX 4090’da ayrıca Mileage (Kullanım Geçmişi) özelliği bulunuyor. Bu özellik kartın farklı güç seviyelerindeki kullanım şeklini takip ediyor. Böylece kullanıcılar kartın farklı oyunlarda nasıl yükte çalıştığını kontrol edebiliyor.

Amiral gemisi konumundaki bir kart olan ROG Matrix RTX 4090’da Dual BIOS özelliği de yer alıyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde Sessiz ve Performans modları arasında kolayca geçiş yapabiliyor. ASUS Auto-Extreme üretim süreciyle üretilen kartta devre kartı tamamen otomatik olarak tek seferde lehimleniyor. Bu yöntem maliyeti düşürmenin yanı sıra lehim işlemleri arasında temizlik kimyasalı kullanma ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. En yüksek kaliteli bileşenlerle üretilen ROG Matrix GeForce RTX 4090, kullanım ömrü boyunca üst seviye performans gösteriyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE