Astronot Kuipers: “Uzaya yapılan yolculuklar sıklaşacak”

Türkiye’ye HUPALUPAEXPO tarafından getirilen NASA Uzay Sergisi kapsamında 12 Ocak’ta Türkiye’ye gelen Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) astronot André Kuipers, uzayda geçirdiği 204 güne dair deneyimlerini paylaştı.

NASA Uzay Sergisi ile Türkiye’deki uzay meraklıları ile bir araya gelebildiği için çok mutlu olduğunu belirten André Kuipers, “Bu sergiden çok etkilendim, hayalleri geliştiren bir sergi. Toplum ile bir araya gelmek, onlara uzay ve uzay yolculukları hakkında bilgi vermek astronot olarak önemli bir görevimizdir. Binlerce kişiden oluşan büyük bir ekibin parçası olan astronotlar aynı zamanda yerdeki insanların elleri ve gözleridir. Astronotlar, bir uzay aracının pilotları, uzay istasyonunun bakım mühendisleri, dünyadaki profesörlere yardımcı olan laboratuvar çalışanları, ilk yardım görevlileri, itfaiyeciler ve basın görevlileri olarak eğitilirler” dedi.

İnsanlı ya da insansız uzaya yapılan yolculukların sıklaşacağına vurgu yapan Kuipers, bilimsel çalışmalar, Ay’ın doğal kaynaklarının gelecekteki madencilik faaliyetlerinde kullanılması ve Mars’a yapılan seyahatlere hazırlanmak için 2030’dan önce insanların Ay’a tekrar gideceğini söyledi.

Ayrıca sunumunda İstanbul, Ankara ve Antalya’nın uzaydan çekilen fotoğraflarını da gösteren Kuipers, “Uzaydan Dünya’nın görüntüsü kelimenin tam anlamıyla bu dünyada yaşanamayacak bir deneyim. Dünya’yı, diğer gezegenleri, bir kuyruklu yıldızı ve yıldızlarla dolu gökyüzünü uzaydan görmek, çok daha büyük bir şeyin parçası olduğumuzu anlamamı sağladı. Bana kozmik bir his verdi. Ağırlıksız ortamda süzülmek, uzayda olmanın eğlenceli yanlarından biri, suda yüzen bir balık hissi veriyor” şeklinde konuştu.