Astronot André Kuipers NASA Uzay Sergisi’nde

Türkiye’ye HUPALUPAEXPO tarafından getirilen NASA Uzay Sergisi, Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) astronot André Kuipers’i ağırlayacak.

Bünyesinde yer alan gerçek boyutlu ve tarihi öneme sahip 200 koleksiyon eseri, ziyaretçilerin dokunabileceği gerçek Ay Taşı, Saturn V’in de olduğu roketlerin kopyaları ve tam boyutlu uzay aracı modelleri, astronotlar tarafından giyilen kıyafetler, astronot menüleri ve görevlerde kullanılan ekipmanlar ile Apollo kapsülü, Sputnik 1 uydusunun ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) modellerinin yer aldığı sergi kapsamında Astronot André Kuipers, 12 Ocak’ta İstanbul’a geliyor.

NASA Uzay Sergisi’nde uluslararası insanlı uzay uçuşunun perde arkasına dair deneyimlerini paylaşacak olan ve dünyanın sürdürülebilirliğine uzaydan bakışı anlatacak olan Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Kuipers, 12-13 Ocak’ta DasDas’da uzay meraklılarıyla da söyleşi yapacak.

Asıl mesleği doktorluk olan Hollandalı André Kuipers, 2004’te Delta görevi sırasında 11 gün, PromISSe görevinde 193 gün olmak üzere toplamda 204 günü uzayda geçirerek Avrupa tarihinin en uzun uzay uçuşunu gerçekleştirdi.

Houston, Moskova, Köln, Montreal ve Tokyo’da yıllarca süren eğitimden sonra Kuipers, Rus ve Amerikalı iki mürettebat üyesiyle birlikte Rus Soyuz uzay gemisiyle 21 Aralık 2011’de Kazakistan’dan uzaya fırlatıldı. Altı ay boyunca yaşamak ve çalışmak için iki gün sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) varan Kuipers, 1 Temmuz 2012’de ise Dünya’ya döndü.

NASA’nın 50 yıllık uzay çalışmalarını ve deneyimlerini yansıttığı ve şubat ayı sonuna kadar açık kalacak NASA Uzay Sergisi için biletler, Biletix ve Mobilet’ten online ya da Metropol İstanbul, NASA Uzay Sergisi girişinde yer alan bilet gişelerinden satın alınabiliyor.