ASELSAN’dan Sarp silah sistemine Atom mühimmatı

ASELSAN, Sarp Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ile Atom 40 milimetre Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat’ın yeteneklerini birleştirdi.

ASELSAN tarafından yürütülen çalışmayla Atom, artık Sarp silah sistemi ile birlikte kullanılabilecek. Atom 40 milimetre Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat ve Sarp’ın birlikte kullanılmasıyla güvenlik güçlerine yeni bir kabiliyet sunacak.

ASELSAN’ın öz kaynaklarıyla geliştirilen söz konusu mühimmat, içindeki özel elektromekanik bileşenler vasıtasıyla, havada paralanacağı zamana programlanıyor ve nerede patlayacağına dair bilgi namludan çıkarken yükleniyor.

Hedeflenen yere geldiğinde ise şarapnel etkili gövdesinden ayrılan 500’den fazla çelik parçacık ve gövde içinde bulunan patlayıcı dolguyla hedefe karşı yüksek etkinlik gösterebilen Atom 40 milimetre Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat, bina içine saklanmış keskin nişancılara, şehir içinde binalar arasında saklanmış terörist gruplara, sütre/siper ve benzeri yapılar arkasına gizlenmiş ya da hendek içine mevzilenmiş tehditlere, araziye dağılmış piyade birliklerine ve zırhsız araçlara karşı etkili şekilde kullanılabiliyor.