ASELSAN, Gezgin’i TSK’nın hizmetine sundu

ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde geliştirilen ve hareket halinde uydu haberleşme imkanı sağlayan kara aracı Gezgin Uydu Terminali’ni Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hizmetine sundu.

Ufuk ötesi haberleşmeye imkan sağlaması ve coğrafi koşullardan çok az etkilenmesi nedeniyle, diğer haberleşme vasıtalarının olmadığı veya yeteneklerinin sınırlı kaldığı durumlarda etkin olarak kullanılan uydu haberleşme sistemleri, askeri birliklerin vazgeçilmez haberleşme araçları arasında yer alıyor.

Bu sayede, her türlü coğrafi koşulda ve taktik operasyonda, sahadaki askeri birliklerle bağlı bulunulan komuta merkezlerinin, karargahlarla savaş alanındaki komutanlıkların taktik ihtiyaçlarını karşılamak, komuta kontrol sistemlerinin birer parçası olan emniyetli ve hızlı ses, görüntü ve veri haberleşmesi yapmak mümkün oluyor.

Zırhlı araçlar üzerine entegre edildi

Otokar tarafından üretilen Cobra II 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç üzerine entegre edilen Gezgin Uydu Terminali, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde hareket halinde uydu haberleşme kabiliyetine sahip ilk kara aracı oldu.

Araç üzerine monte edilen anten otomatik olarak seçilen uyduya yönlenebiliyor ve hareket halinde IP tabanlı, açık ve/veya kapalı ses, veri, video telekonferans ve faks haberleşmesi gerçekleştirilebiliyor.