ArtAnkara sekizinci kez sanatseverle buluştu

Ato Congresium da gerçekleştirilen sekizinci ArtAnkara sekinci Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı sanatseverlerin yoğun ilgisiyle beş günde 54 bin ziyaretçiyi ağırladı, görkemli anlara sahne oldu.

10-13 Mart tarihlerinde 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olan fuar,102 katılımcı çatısı altında 33 ülkeden 1000’i aşkın sanatçının 4500 civarında sanat eseri ile sanatseverleri ağırladı. 32 canlı performans, 18 panel, 12 dinleti ve söyleşi ile unutulmaz anlara sahne olan ArtAnkara, Ankaralılara festival tadında bir organizasyon yaşattı.

Ankara Kent Filarmoni Orkestrası Oda Müziği Grubu’nun dinletisi ile başlayan açılış töreninde; Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, ATO Başkanı Gürsel Baran, Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Kent Konseyi Üyeleri, Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan ve Unesco’ya Bağlı Uluslararası Sanat Dernekleri Dünya Başkanı ve sanatçı Bedri Baykam konuşmaları ile yer aldı. Fuar kapsamında geleneksel olarak verilen Sanatçı Onur Ödülü’nün kazananı Zafer Gençaydın olurken, Kurum Onur Ödülü’nü İmoga Müzesi ve Sanata Katkı Onur Ödülü’nü ise Lucien Arkas aldı.

33 ülkeden fiziki olarak 120 sanatçının bulunduğu fuarda, Nijerya’dan Almanya’ya Kore’den Rusya’ya Mısır’a kadar çok çeşitli milletlerden sanatçılar yer aldı. 2019 yılının ziyaretçi sayısını geçerek bir rekora imza atan ArtAnkara ilgili konuşan Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, fuara gösterilen yoğun ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdi. “2020 yılında fuarın ikinci gününde ilan edilen pandemi sonrası bir önceki yıla nazaran yüzde 65 oranında ziyaretçi kaybeden ArtAnkara, 2021 yılında, yüzde 55 artışla 28.000 kişi tarafından ziyaret edildi. Ancak bugün karşılaştığımız rakalar çok daha tatmin edici. 54 bin sanatsever 8 sekizinci Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda coşkuya bir araya geldi. Bizler de sanatçılarımız ve katılımcı ülkelerimiz adına bu mutluluğu paylaşıyoruz. Panellerimiz, söyleşilerimiz, workshoplarımız ve canlı performanslarımızla Başkentlilerle bir kez daha sanatı buluşturmuş olmanın sevinci içindeyiz” dedi.