Apple ve Cupertino şehri arasında yapılan anlaşma yargıya taşınıyor

Apple ile Cupertino şehri arasındaki anlaşma yargıya taşınıyor. Apple, soruşturma bitiminde ceza ödemek zorunda kalabilir.

Kaliforniya eyaletinin Cupertino kenti uzun zamandır Apple’a ev sahipliği yapıyordu. Şirketin merkezi olan kent ile kıymetli bağları bulunan Apple, bu bağları özel anlaşmalarla da pekiştirmiş durumdaydı. Fakat Apple ve Cupertino şehri arasındaki özel anlaşma yargıya intikal ediyor.

Apple’ın başı satış vergisi ile dertte

Söz konusu soruşturma Apple markasının çevrimiçi satış politikasına olan bakış açısını ele alıyor. Kaliforniya eyaletindeki tüm çevrimiçi ürün satın alımlarını Cupertino’da yapılmış gibi inceleyen şirket, kente ciddi bir vergi kaynağı kazandırırken, kendisi yüzde 35’lik bir vergi ödemesi alıyor.

Kaliforniya Vergi ve Harç İdaresi Departmanı ise 2021 senesinde başlatmış olduğu araştırmayı mahkemeye taşıma kararını aldı. Cupertino ve Apple aleyhine sonlanması beklenilen soruşturmanın şehrin vergi gelirinin yüzde 73 civarında azaltması düşünülüyor.

Duyurulan bildiride Apple’ın ismi yer almıyor olsa dahi şirket Cupertino kentinin en büyük vergi kaynağı konumun sahibi olarak görünüyor. Yeni karar ile beraber kentin vergi gelirlerinin ise yılda 42,1 milyon dolardan 11,4 milyon dolara düşmesi öngörülüyor. Aynı zamanda kentin şimdiye kadar almış olduğu satış vergilerinin de eyalete geri ödenmesi istenebilir.

Diğer bir taraftan bu anlaşmayı feshetmek ile beraber Apple da vergi iadesinden faydalanamayacak. Şirket şimdiye kadar Kaliforniya’da ödemiş olduğu satış vergisinin yüzde 35’ini Cupertino kentinden iade alıyordu. Apple’ın şimdiye kadar bu iadelerden yaklaşık 107,7 milyon dolar kar elde ettiği düşünülüyor. Şirketin vergi iadesi olarak almış olduğu bu bedeli geri ödemesi söz konusu olabilir.

Apple, her geçtiğimiz gün yeni bir soruşturma ile boğuşurken, Kaliforniya Vergi ve Harç İdaresi Departmanı aracılığıyla alınacak olan karar da merakla bekleniyor. Hem Apple hem de Cupertino yönetiminin ise bu karara itiraz etmesi konusu da gelen haberler arasında yer alıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE