Apple Reality Pro için uygulama detayları konuşuluyor!

2023’te lanse edilecek gibi görünen Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığı ile gündemde olmaya devam ediyor.

Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığı, uzun zamandır masada yer alarak merak uyandırıyor. Mark Gurman’ın son açıklamasına göre WWDC 2023 kapsamında tanıtılacağı aktarılan ürün, zengin bir uygulama altyapısına sahip olacak.

Kaynağın açıklamalarında Apple cihaz için spor, oyun, sağlık ve ortak çalışma odaklı çok çeşitli uygulamalar hazırladığı belirtiliyor. Buna ek olarak Apple’ın iPad uygulamalarını başlık için uyarlamayı planladığını söyleyen Mark Gurman, kullanıcıların cihazı kullanarak mevcut App Store içeriğine üç boyutlu yapıda giriş yapabileceğini belirtiyor.

Cihaz için özel olarak optimize edileceği aktarılan Safari, Takvim, Kişiler, Ev, Dosyalar, Mesajlar, Notlar, Fotoğraflar, Müzik ve Anımsatıcılar gibi Apple uygulamalarının yanı sıra, ürünün birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırabileceği ve odaları algılayabileceği de ifade ediliyor. Bu sayede odalara özel uygulama ayarlanabilecek, örneğin ofise gidildiği zaman otomatik olarak iş uygulamaları açılacak ya da öne çıkarılacak.

Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığı, Memoji temelli üç boyutlu avatarların olduğu bir FaceTime deneyimi sunarak aynı zamanda Fitness+ uygulaması üzerinden kullanıcıların Fitness+ eğitimini sanal gerçeklik ortamında izlerken egzersiz yapmasına olanak tanımış olacak. Söylendiği kadarıyla son dönemde spor yayınlarına oldukça önem veren Apple’ın başlıkta MLB ve MLS içerikleri için etkileyici bir VR / AR izleme deneyimi sunmaya hazırlanıyor, ayrıca normal videoların sanal gerçeklik ortamında izlenmesi için özel bir TV uygulaması sunulacağı da söylenenler arasında. Verilen son bilgiler arasında Apple’ın mevcut oyunlarını karma gerçeklik için güncellemesine yardımcı olmak için bazı geliştiriciler ile birlikte çalıştığı da yer alıyor.

Ürün ile ilgili daha önce de önemli açıklamalarda bulunan Mark Gurman, cihazın çok pahalı olacağını, çok yenilikçi ve kilit yapıda bir uygulama altyapısından yoksun olacağını, her birkaç saatte değiştirilmesi gereken harici bir pil gerektireceğini ve rahatsız edici bir tasarım kullanıldığını iletmişti. Apple’a büyük bir başarı getirecek gibi görünmeyen cihazın o zaman sınırlı bir medya (Video vb.) içeriğiyle piyasaya sürüleceği söylenirken çalışanlar arasında prestij sarsabilir görüşü / endişesi gündemde yer alıyordu.

Cihaz, daha önce de bu tarz olumsuz bir konuda gündeme gelmiş, ürün şirket içerisinde bir görüş ayrılığına neden olmuştu. Cihazın çok fazla vakit geçirilmeden pazara sunulmasını Jeff Williams liderliğindeki operasyon ekibi ve Apple CEO’su Tim Cook istemiş, Daha farklı bir görüşe sahip olan Apple’daki tasarım ekibi ise bunu açıkça dile getirmiş. Aktarıldığı kadarıyla tasarım ekibi cihazı, büyük, hantal ve aşırı pahalı (şu an en az 3 bin dolarlık bir fiyatın adı geçiyor) bularak daha hafif bir AR gözlüğün üretilebilir hale gelmesini beklemek istediklerini dile getiriyor.

Daha ufak ve hafif bir AR gözlüğü kulağa hoş gelse de böyle bir ürün için birkaç yıl daha beklemek gerekiyor. Tim Cook ise beklemek istemediği için ilk cihazın kesinlikle bu yıl çıkarılmasını istiyor. Tim Cook dönemindeki ilk büyük yeni kategoriyi başlatacak olan Apple Reality Pro karma gerçeklik başlığı ile adeta bir ilk gösterim denemesi olacak ve zaman içerisinde eksiklikler giderilerek geliştirilecek ve fiyat aşağı çekilecek.