Apple, iOS 17 ile Kişisel Ses ve Canlı Konuşma özelliklerini tanıttı

Apple, iOS 17 işletim sistemi ile engelleri kaldırmayı planladığı Canlı Konuşma ve Kişisel Ses teknolojilerini tanıttı.

Geçtiğimiz günlerde WWDC etkinliği düzenleyen Apple, İos 17 ile birlikte konuşmakta güçlük çeken kişiler için yeni teknolojilerinin tanıtımını yaptı.

iOS 17, Kişisel Ses ve Canlı Konuşma için yapay zeka desteği sağlayacak

Bu sene gelecek olan iOS 17 erişebilirlik güncellemelerinin ön izlemesinin bir parçası olarak Apple, Kişisel Ses ve Canlı Konuşma adlı çift yeni teknolojisini açıkladı. Canlı Konuşma, kullanıcıların söylemek istediklerini yazmalarına ve sesli olarak dile getirmelerine olanak tanıyacak.

Kişisel Ses ise konuşma becerilerini kaybetme tehlikesi ile karşılaşmış olan kişilerin kendilerine benzeyen bir ses oluşturarak kaydetmeleri için imkan sunacak özellik olarak tanımlanıyor. Apple, kısa sürede ALS teşhisi konmuş olan kişiler gibi konuşma yeteneklerini kaybetme tehlikesi taşıyan kişiler için tasarlanmış olduğunu belirtiyor.

Yeni teknolojileri ile ilgili açıklama getiren Apple, ‘’iPhone, iPad ve Mac’teki Canlı Konuşma ile kullanıcılar, telefon ve FaceTime aramalarının yanı sıra yüz yüze görüşmeler sırasında yüksek sesle söylenmesi için söylemek istediklerini yazabilirler. Kullanıcılar ayrıca, aile, arkadaşlar ve iş arkadaşlarıyla yapılan canlı sohbetler sırasında hızla araya girmek için yaygın olarak kullanılan ifadeleri kaydedebilir. Canlı Konuşma, dünya çapında konuşamayan veya zamanla konuşmasını kaybeden milyonlarca insanı desteklemek için tasarlanmıştır. Buna, yakın zamanda konuşma yeteneğini zaman içinde aşamalı olarak etkileyen bir hastalık olan ALS (amiyotrofik lateral skleroz) teşhisi konulan kişiler de dahildir.’’ açıklamalarında bulundu.

Kişisel Ses kullanılarak, kullanıcılardan iPhone veya iPad’de 15 dakikalık ses kaydı yapabilmek adına rastgele bir dizi metin istemiyle beraber okumaları isteniyor. Sonrasında yapay zeka teknolojisi kullanarak, iPhone ya da iPad kişinin sesine yakın olan bir ses oluşturabilecek.

Kişisel Ses özelliğinin Canlı Konuşma ile entegre bir hale gelebildiğini söyleyen Apple, kullanıcıların FaceTime aramalarında ve yüz yüze görüşmeleri sırasında kullanım sağlayabileceklerini bildirdi. Bazı uzmanlar, bu teknolojilerin dolandırıcılık için de kullanılabilmesinin mümkün olabileceğini vurguladı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE