Apple, büyük son çeyrek verilerini duyurdu

Apple, son çeyrek verilerini duyurdu. Şaşırtıcı olmayacağı üzere bu dönem itibariyle yine çok büyük oranda gelir elde etmiş oldu.

Apple, kendisi adına geride bıraktığımız bundan önceki çeyrekte 117 milyar dolar gelir ve 30 milyar dolar net gelir sağladı. Dün gece detayları açıklanan verilen son çeyrekte ise şirket 94,8 milyar dolar gelir ile 24,1 milyar dolar net gelirini duyurdu. Yalnızca üç aylık zamanda elde edilmiş olan bu rakamlar bir kez daha nefeslerin kesilmesine yol açarken, şirket elde edilen veriler ile alandaki bütün rakiplerini tekrar arka planda bıraktı.

Pandeminin ardından başlamış olan ekonomik durumlar, diğer olumsuz nedenler ve maliyeti yükselen tedarik hatlarına rağmen iyi bir çeyrek dönemini daha geride bırakmış olan Apple, en çok geliri bir defa daha iPhone’lar sayesinde elde etti, ayrıca çeyrek dönemi özelinde de rekora imza atıldı. Şirketin en çok gelir sağlamış olduğu ikinci alansa bir önceki çeyrekte de olduğu üzere servisler olmuş oldu.

Apple servisleri en son küresel olarak 935 milyon aboneyi geride bırakmış olduğu söylenmişti. Son çeyrekte ise servislerin bir milyar aboneye çok yaklaştığı belirtiliyor. Birden fazla servisi için spesifik rakam açıklamaktan uzak duran Apple, geçtiğimiz aylarda küresel olarak 2 milyar aktif cihazı tespit etmişti.

Bu konu hakkında bir açıklamada bulunan Apple’ın CEO’su Tim Cook, ‘’Zorlu makroekonomik ortama rağmen servislerde tüm zamanların rekoru ile iPhone’da Mart çeyreği rekorunu kırmaktan ve aktif cihazlarda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından memnuniyet duyuyoruz.’’ açıklamasını yaptı. Cook ayrıca sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘’İyi gelmiş olan çeyrek verileri kapsamı içerisinde diğer rakipleri gibi büyük bir toplu işten çıkarma yapmayacağız.’’

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE