Android 14’ün bekleyişi sürerken Android 11 liderliğini koruyor

Senenin sonunda genel anlamda dağıtıma çıkarılacak olan Android 14 öncesi güncel Android adaptasyon verilerini duyurdu.

Google’ın resmi olarak yayınladığı en güncel verilerine göre Android 13 işletim sistemi, dünya çapındaki aktif tüm Android telefonların yüzde 15’inde yüklü olarak yer alıyor. Verilere göre Android tarafındaki en popüler işletim sistemi halen Android 11 konumunda bulunuyor. Rakiplere bakacak olursak, Apple’dan dün gelen resmi verilere göre iOS 16 işletim sistemi aktif iPhone’ların yüzde 81’inde yüklü olarak yer alıyor. Bu değer daha önce de belirttiğimiz üzere Android tarafı ile kıyaslandığında oldukça iyi fakat iki dünyayı bu konuda yarıştırmak çok doğru olmayacaktır. Çünkü Android işletim sistemi çok ama çok fazla markaya ve cihaza yayılıyor. Apple, az sayıdaki iPhone’ların güncelleme sürecini çok daha kolay yapabiliyor. Android tarafındaki üreticiler, Google’ın verdiği ana Android güncellemesini ancak kendi arayüz yapısıyla harmanladıktan sonra kullanıma uygun hale getiriyor. Bu da ne yazık ki halen ciddi bir zaman alıyor, aynı zamanda Android tarafındaki ana sürüm güncellemeleri ülkeden ülkeye özelleştirilmek durumunda kalınıyor.

Android 14 sürümü için en son yüksek veri taşıyan 10-bit HDR fotoğrafları merkezine alan Ultra HDR formatı açıklandı. Destekli donanımlara gereksinim duyan bu format temelinde çekilen 10-bit HDR fotoğraflar, Android 14 cihazlarda tüm derinliği ile birlikte gösterimi sağlanacak. Özellikle üst seviye amiral gemilerini odağına alan bu altyapı, daha detaylı ve gerçekçi görünen fotoğraflar karşımıza çıkaracak. Android’e yapay zeka üretimi duvar kağıtları getireceklerini belirten Google, ayrıca emoji temelli duvar kağıdı üretme altyapısını da Android 14’ün yerleşik bir parçası haline getireceklerini ifade ediyor. Android 14 için koruma konusunda da yeni bilgiler aktarıldı. Artık uygulama geliştiricilerin konum verilerinin üçüncü taraf şirketlere neden ve ne zaman paylaşıldığı ile ilgili açıklayıcı olması bekleniyor, 14 ile ayrıca istenecek olursa tüm ekran ya da yalnızca tek bir uygulama arayüzü ‘ekran paylaşımı’ şeklinde karşı tarafla paylaşılabiliyor. Yeni sürümde Materials You tasarım dili özelinde de ufak güncellemeler yapacak Google, Android 14’ün USB kablolu kulaklıklar üzerinden odyofil seviyesinde deneyimler için kayıpsız ses formatlarını desteklediğini de söylüyor.

Sürüm gösterildiği kadarıyla geliştiricilerin, hassas verileri yakalamak adına ekren görüntüsü alma yöntemini kullanan zararlıları engel olmasına yardımcı olacak bir framework sağlıyor. Bu sayede habersiz ekran görüntüsü alınmasını olabildikçe engellemek isteyen Google, fotoğraf ile ilgili de iOS tarafında olan güzel bir adımı Android’e getirmeyi planlıyor. Android 14 ile birlikte kişiler, bir uygulamanın kullanabileceği ya da görebileceği fotoğrafları kısıtlayabilecek. Bu şekilde uygulamalara yalnızca sizin spesifik olarak seçmiş olduğunuz belirli fotoğraflara erişim izni vermiş olacaksınız. Android 14 ilk geliştirici sürümünden de çok sayıda bilgiye ulaşmıştık.

Hatırlayabilmek için yeni işletim sisteminde ‘erişebilirlik’ odağında artık font boyutları yüzde 200’e kadar indirgenebiliyor. Burada dinamik bir yapı olacak, örneğin belirli hallerde bir başlığın boyutu artırılamayacak fakat altındaki daha küçük metini büyütebileceksiniz. Cinsiyet odaklı dil ve uygulamaya özel dil seçimi özelinde daha iyi duruma gelecek olan sürüm, telefonların biraz daha az batarya kullanmış olacak. Google bunun için ön plan hizmetleri ve iş zamanlayıcı API’larında güncellemeye gittiklerini aktarıyor. Android 5.1 Lollipop ve altındaki sürümleri amaçlayan uygulamaların API kullanımını sağlayarak dahi yüklenmesinin önüne geçecek olan sürüm, zararlı yazılım ve açıklara karşı da daha dayanıklı hale gelecek. Android 14 işletim sistemine şuanda da ayrı olarak sunulmuş olan ‘Health Connect’ uygulaması da aktarılacak. Bu uygulama için firma kısaca, ‘’Fitness ve sağlık uygulaması bağlantılarınızı ve verilerinizi Health Connect ile tek bir uygulamadan yönetebilirsiniz.’’ ifadelerini kullanıyor.

Yeni sürümün getirilerinden birisi, ‘predictive back’ ya da Türkçe’ye ‘öngörülebilir geri dönüş’ olarak çevirisi yapılacak özellik olarak yer alıyor. Android 13’e belli başlı uygulamalar ve geliştirici altyapısı özelinde getirilmiş olan bu özellik, kişilerin uygulamadan çıktıkları takdirde ulaşacakları konumu daha çıkmadan önce görmesine imkan sağlıyor. İşte bu kaydırma temelli arayüz kontrolü ile ilgili yararlı bulunan özellik, Android 14 işletim sistemi ile birlikte herkesin kullanımına sunulacak. Uygulama geliştiricilerin desteklemesi gerekecek özellik, kişilerin geri döndükleri zaman açılacak olan arayüzü, daha işlemi bitirmeden önce görebilmesine imkan sunacak. Bu altyapı için güzel bir animasyon hazırlığı içerisinde olan Google, özelliği Android 14’ün yerleşik bir imkanı durumuna getirecek, bu bağlamda özelliği diğer şirketler de benimseyecek gibi görünüyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE