AMD, EPYC 7003 Serisi Sunucu İşlemcilerini Tanıttı

AMD yaptığı dijital etkinlikle birlikte içinde dünyanın en yüksek performansını sunan sunucu işlemcisi AMD EPYC 7763’ü de barındıran yeni AMD EPYC™ 7003 Serisi işlemcilerini tanıttı. Yeni EPYC 7003 serisi işlemciler HPC, bulut ve kurumsal müşterilerin, işlem başına %19 daha fazla komutla birlikte çok daha fazlasını, en iyi performansı sunarak daha hızlı halletmelerini sağlıyor.

AMD EPYC İşlemciler Modern Veri Merkezlerini Güçlendiriyor

AMD EPYC 7003 Serisi işlemciler, işlemci başına 64 adete kadar “Zen 3” çekirdekle birlikte çekirdek başına arabellek konusunda yeni seviyeler sunarken, PCIe® 4 bağlantıları ve sınıfının lideri bellek bant genişliği destekleme devam ediyor. 3. Nesil AMD EPYC işlemciler aynı zamanda AMD Infinity Guard sayesinde modern güvenlik özellikleri sağlarken, EPYC işlemcilerde yer alan SEV (Güvenli Şifrelenmiş Sanallaştırma) özelliklerini de genişleten SEV-SNP özelliğini de barındırıyor. Bu sayede hypervisor tabanlı saldırıları engellemeye yardımcı, güçlü bellek bütünlüğü koruması ekleyerek, izole edilmiş bir işlem ortamı sunuyor.

Tüm bu özellikler ve yetenekler, HPC, bulut ve kurumsal müşterilerimiz için daha hızlı sonuç almaları ve işlerinden aldıkları verimi artırmalarına yardımcı oluyor.

  • Verilen zaman aralığında daha fazla simülasyon yapabilmek ya da daha büyük veri setleri ya da daha karmaşık modeller için en yüksek işlem yeteneği isteyen HPC müşterilerimiz için AMD EPYC 7003 serisi işlemciler, çok daha fazla I/O ve bellek akışıyla birlikte HPC iş yükleri için rakibe kıyasla iki kata kadar performans sunan güçlü “Zen 3” çekirdekleri sayesinde çok daha yüksek hız sunuyor.
  • Bilgi-işlem yoğunluğu ve güvenlik özelliklerine ihtiyaç duyan bulut sağlayıcılar için AMD EPYC 7003 serisi işlemciler, rakibe kıyasla en yüksek çekirdek yoğunluğu, gelişmiş güvenlik özellikleri ve 2 kata kadar daha fazla tam sayı performansı sunuyor.
  • Yeni “Evden çalışma” dönemini desteklemek için performansın ve zamanın önemli olduğu kurumsal yapılar için AMD EPYC 7003 serisi işlemciler, verimliliği artırma ve daha fazla değer ve performans sunmaya yardımcı oluyor. Yeni işlemciler, işlemsel veri tabanı işleme hızını %19’a kadar artırırken, Hadoop büyük veri analitik sorgularını da %60’a kadar hızlandırarak, rakibe göre %61 daha iyi fiyat-performans oranı sunuyor. Bununla birlikte esnek Hiperbütünleşik Altyapılar için de üstün performans sunarak, CIO’ların verileri aksiyon alınabilir bilgiler haline daha hızlı dönüştürmelerini sağlıyor.