Amazon’un sesli asistanı Alexa, Ay’a gidiyor

NASA, “Artemis I” ismini verdiği proje kapsamında Ay’da kalıcı yapılar için temel atmak, yerleşmek ve Mars’a insan göndermek amacıyla önümüzdeki yıllarda önce Ay’a daha sonra da Mars’a astronot göndermek istiyor.

SpaceX başta olmak üzere Avrupa Uzay Ajansı ve Japonya Uzay Ajansı gibi kurumların da yer aldığı projenin bir parçası olarak Amazon’un sesli asistanı Alexa da Ay’a gitmeye hazırlanıyor.

Geliştirdikleri teknolojinin daha sonra gerçekleşecek mürettebatlı uzay görevlerinde yararlı olup olmayacağını görmek için, Artemis I görevinde Alexa’nın özel bir sürümünü test edecek olan Amazon mühendisleri, yolculuk sırasında Alexa etkileşimlerini uzaktan izleyecek. Mürettebat olmadan yapılacak yolculukta, bir Orion uzay aracı Dünya’ya dönmeden önce Ay’ın yanından geçecek.

Orion’un gerçek zamanlı telemetri verilerine bağlanacak ve bu sayede de görev gerçekleşirken görevle ilgili binlerce soruyu yanıtlayabilecek olan Alexa, kabin içi aydınlatma da dahil olmak üzere Orion’daki bağlı cihazları kontrol etme taleplerine de yanıt verebilecek.