Almanya’da siber saldırı paniği

Almanya’da Bilgi Güvenliği Kurumu (BSI) bazı devlet kurumlarını ve büyük şirketleri ciddi bir siber saldırıya karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı. “Kırmızı” olarak nitelendirilen en yüksek derecedeki siber saldırı uyarısından sonra şirketler alarm durumuna geçti.

Reuters, internet korsanlarının hedefleri arasında Lufthansa ve Deutsche Telekom gibi çok büyük şirketlerin de ve bazı Federal dairelerin bulunduğunu duyurdu.

Şirketlere ve kuruluşlara, güvenlik açıklarını gözden geçirmelerini ve özellikle savunmasız durumdaki ağlarını tespit ederek güvence altına almalarını tavsiye eden BSI, ayrıca güvenlik güncellemelerini acilen yüklemeleri gerektiği hususunda da uyardı. BSI’nin uyarısı hafta sonunda, yaygın olarak kullanılan bir Java yazılım kütüphanesindeki güvenlik açığı nedeniyle yapıldı.

Uyarılan şirketlerden yapılan açıklamada sanal güvenlik önlemlerinin artırıldığı belirtildi. Ancak şimdiye dek somut bir saldırı girişimi kaydedilmezken, saldırıya maruz kaldığını duyuran bir şirket de çıkmadı.