Alkan: “20’ye yakın kitap çıkarma hedefimiz var”

14’üncü Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nda Dijital Gündem’e konuşan CyberMag Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Oğuzhan Alkan, bünyesinde bulunduğu firmanın sağlıkta siber güvenlik alanında bugüne kadar yaptığı çalışmalardan ve ileride bu alana yönelik yapmayı düşündükleri çalışmalardan bahsetti.

Etkinlik için her yıl bir ana tema belirlediklerini belirten Oğuzhan Alkan, “Mesela 5 yıl önce nesnelerin interneti IoT kavramı dünyada ilk konuşulmaya başladığında biz bir iki yıl öncesinden bunu duyurmuştuk. Akabinde yapay zeka konusunu ele aldık. Akabinde Post-quantum sonrası kriptolojiyi ele aldık. Şuan ki dönem pandemi dönemi olduğu için ‘Sağlık Sektöründe Siber Güvenlik’ ana temasıyla çıktık. Bu alanda davetli konuşmacılar getiriyoruz yurtdışından ve yurtiçinden. Ama bunun dışında da iki günlük etkinliğimizde ki panellerde temel konuları da işliyoruz. Şuan ki panel ‘Sağlıkta Yapay Zeka’. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun sağlık sektöründe ki uygulamaları. Çünkü şuanda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), e-nabız gibi uygulamalar bütün e-devlet üzerinden takip edildiği için KVKK kapsamına da giriyor. Dolayısıyla biz ana temanın yanında bir çok farklı konuları da ele alıp, bir çok farklı konuları da işliyoruz. Bu yıl ki ana tema böyleydi. Önümüzde ki yıl metaverse, kripto para gibi ana temalarda konuşmayı düşünüyoruz. Böyle üzerine koyarak her yıl ana tema da niş konularda etkinlik düzenleyip 15’incisini 25’incisini yapmak istiyoruz” dedi.

Bildiriler Kitabı ve etkinlik dışında her altı ayda, beş defa yayımladıkları önemli bir akademik çalışmaları olduğunu da dile getiren Alkan, “Siber güvenlik alanında bir ana tema belirleyip, yine bildiriler toplayıp, kitaplarda çıkarıyoruz. Siber güvenlik ve savunma işledik. Siber savaş ve caydırıcılık işledik. 20’ye yakın kitap çıkarma hedefimiz var. Şuan beşinci sıradayız. Bu kitapları da web sitemizden dijital olarak temin edebilirsiniz” şeklinde sözlerini tamamladı.

VİDEO: 69
BAŞLIK: Alkan: “20’ye yakın kitap çıkarma hedefimiz var”
KONUŞMACI: Oğuzhan Alkan – CyberMag Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
RÖPORTAJ: Oğuz Gürler