Akıncı TİHA’ya yerli motor üretimi

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) için bir yıl içinde yerli motor üretileceğini açıkladı.

Kurumun motor çalışmalarına ilişkin konuşan TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, insansız hava araçlarının motor ihtiyacının milli imkanlarla karşılanması amacıyla geliştirdikleri TEI-PD170 motorlarının seri üretiminin devam ettiğini belirterek, daha fazla güç ihtiyacı bulunan Bayraktar Akıncı Taarruzi İHA’ya yönelik de çözümler geliştirdiklerini söyledi.

Akıncı’nın ağır yükle kalkan versiyonunun 2 adet ithal 450 beygirlik turboprop motorla uçtuğunu dile getiren Akşit, “Akıncı’nın uzun süre havada kalacak başka bir versiyonu da var. Uzun süre görev yapacağı zaman dizeller çok daha avantajlı oluyor, çok daha az yakıyorlar. Biz de PD170 motorumuzun 225 beygirlik bir versiyonunu geliştiriyoruz. Projede iyi bir yere geldik. Motorun olgunlaştırma testlerinde zorlu ömür testleri vesaire oluyor. Uzun süreli yorulma ve zorlama testlerinin yüzde 75’ini hemen hemen tamamladık. Biraz daha gitmemiz gereken bir test süreci var. Bir yıl içinde bu motoru Akıncı’yı uçuracak şekilde teslim etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sırada MMU motoru var

Jet motorları sınıfında ise TEI-TJ90, TEI-TJ300 gibi çözümler geliştirdiklerini belirten Akşit, sıranın Milli Muharip Uçak için geliştirilen motora geldiğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Yaptığımız ön mühendislik çalışmalarında Milli Muharip Uçak’ın zorlayıcı isterleri var. Milli Muharip Uçak’ın ihtiyaç duyduğu motoru geliştirip, üretip, teslim edecek yeteneğe TEI olarak geldiğimizi görüyoruz. TEI ekibi olarak ustalık eserimiz olacak. Türkiye’de böyle bir motoru üretip test edebilecek altyapı sadece bizde var. 100 bin pound itkiye kadar her türlü motoru test edebilecek test altyapımız bulunuyor. TEI olarak tasarım ve imalatında bu projede yer almak istiyoruz.”

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE