Akıllı üretim senaryoları 5G ile canlı olarak denendi

Universal Robots, 8-11 Haziran 2022 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan sektör fuarı WIN EURASIA’da katılımcılara 5G teknolojisi ile insan, robot ve bulut etkileşimini sunacak.

Aralarında Universal Robots’un da bulunduğu 30 şirket tarafından geliştirilen ve ilk kez WIN EURASIA’da sergilenecek “Akıllı otomasyon ve üretim için 5G” vizyonu kapsamındaki uygulamalar, düzenlenen toplantı ve imza töreni ile kamuoyuna tanıtıldı.

Lansmanda “Robotik El ve İnsan-Robot Etkileşimleri” senaryoları Türkiye’de ilk kez 5G ile canlı olarak test edildi. Universal Robots’un dahil olduğu senaryoda, insan-robot-bulut ve sensör etkileşimi, 5G teknolojisi kullanılarak gerçek zamanlı bir şekilde gösterildi. Etkinliğe ürün kalitesini ve verimliliğini artıran sistemleri ile katılan Universal Robots, SICK ve Schunk ortaklığıyla sergilediği senaryoda, insan-robot-bulut ve sensör etkileşimini, 5G teknolojisini kullanarak gerçek zamanlı bir şekilde gösterdi.

5G’nin 2035 yılına kadar küresel ekonomi de 13.2 trilyon dolar katma değer yaratacağını ve bu değerin 4.1 trilyon dolarının üretim sektöründe gerçekleşeceğini kaydeden Universal Robots’un Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “2025’e kadar yaklaşık 8.2 milyon endüstriyel robotun dünya genelinde fabrikalarda işbaşına geçeceği öngörülüyor. Bu robotların ekonomiyi hızlandırmak için, üretimi otomatikleştirmede kilit bir rol oynayacağı belirtiliyor. Geleceğin fabrikalarında robotların günlük 10 ile 40 terabayt data üreteceği tahmin edilirken, tam otonom araçların da 2030 yılında günlük araç başına 4 terabyt data üretmesi söz konusu olacak. Biz de Universal Robots olarak üretimin merkezine insanı alan kolaboratif robotlarımızla bu sürece katkı sunmaya ve Türk sanayisinin gelişimini desteklemeye devam edeceğiz. Ülkemizin ‘Akıllı Üretim için 5G’ vizyonu kapsamında yenilikçi uygulamalar geliştiren şirketler arasında yer almaktan gurur duyuyor, şimdi heyecanla bu uygulamaları tüm dünyaya tanıtacağımız WIN EURASIA’yı bekliyoruz” dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE