AFAD Acil mobil uygulamasına Turkcell altyapısı

Turkcell, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı tarafından kullanıma sunulan ve vatandaşların afet anında yardım ekiplerine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayan “AFAD Acil” mobil uygulamasının altyapı hizmetini üstlendi.

AFAD Acil uygulaması için gerekli olan sunucu, veri depolama ve santral hizmetleri, Turkcell Gebze Veri Merkezi üzerinden AFAD’a özel tahsis edilen bulut altyapısı oluşturularak sunulmaya başlandı. Proje kapsamında AFAD’ın talep ettiği eğitim ve danışmanlık hizmeti de Turkcell tarafından sağlanacak.

AFAD Acil uygulamasının Turkcell’in şebeke altyapısı üzerinden hizmet sunmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, “Türkiye’nin en büyük veri işletmecisi olarak, ülkemiz için stratejik konumdaki kurumların veri güvenliği ihtiyaçlarını karşılayarak milli servetimiz olan veriyi küresel risk ve tehditlere karşı koruyoruz. Bugüne kadar yeni nesil veri merkezlerine yaptığımız yatırımın 2 buçuk milyar TL’yi aşması da bunu net bir biçimde ortaya koyuyor. Bu anlayıştan hareketle, halihazırda 40 ilimizdeki 112 Acil Çağrı Merkezi, Gebze Veri Merkezimiz üzerinden hizmet alıyor” dedi.