Adobe Premiere Pro içinde yazı üzerinden video düzenleme dönemi başlıyor!

Adobe Premiere Pro içerisinde yazı üzerinden video düzenleme devri geliyor. Şirket yapay zeka adımlarını aktif bir şekilde sürdürüyor.

Adobe Premiere Pro, dünyanın en çok tanınan ve kullanan video düzenleme yazılımları içerisinde en başta yer alıyor. Amatör ya da profesyonel olan neredeyse her işin altından başarıyla kalkan yazılım, yakında gücünü ‘Adobe Sensei’ yapay zeka sisteminden alacak yazı temelli video düzenleme niteliğine sahip olacak.

Sensei yüklenen video kliplerini otomatik olarak inceleyip yazıya geçirecek, bu sayede editörlerin cümleleri zaman çizelgesinde görmek istenilen sıraya göre kopyalayıp yapıştırmalarına fayda sağlayacak. Böylelikle bir metin düzenliyor gibi video düzenlenebilecek, belirtildiği kadarıyla bazı durumlarda çok büyük süre kazancı sağlayacak.

Şuan da ‘Descript’ aracılığıyla sunulan fakat profesyonel ve ayrıntılı şekilde ilk kez Premiere Pro sayesinde sağlanacak alt yapı, farklı görünüyor ve belirli içeriklerde çok büyük ölçüde fayda sağlayacak gibi görünüyor. Bu arada yazılım için başka yenilikler de geliyor, bunlar içerisinde ‘Otomatik Ton Eşleme’ de bulunuyor. Bu özellik editörlerin tutarlı renkler elde edebilmek adına LUT kullanmasına veya çekimleri manuel olarak eşitlemesine gerek bırakmayacağa benziyor, altyapı sayesinde çeşitli kaynaklardan gelen HDR çekimler SDR kaynaklı bir projede kolaylıkla kullanımı sağlanabilecek. Bu özellik de editörlere büyük süre kazandıracak gibi duruyor.

Bu iki özellik de yapılan duyuruya göre CC abonelerine Mayıs ayında açılacak. Adobe tarafından yapılan açıklamalara göre yeni Premiere Pro, şimdiye kadar hazırlanmış olan en hızlı ve güvenilir sürüm olacak gibi görünüyor. Arka planda otomotik kayıt etme, sistem sıfırlama seçenekleri ve ek GPU hızlandırma ile editörler oldukça memnun olucak. Bu arada özel efekt odaklı Adobe After Effects de unutulmayacak. After Effects’in yeni sürümü, açıklamaya bakıldığında en önemli animasyon ayarlarına tek konumdan doğrudan ve rahat erişim sağlayan yeni bir panel oluşturuyor. Harici post prodüksiyon uygulamaları ile tutarlı renkler elde edebilmek adına ACES ve OpenColorIO desteği sağlayan yeni After Effects, ayrıca performans konusunda hızlandırılacak ve bazı yeni kullanışlı klavye kısa yolları getirecek gibi duruyor. Editörlere sürekli yaşanılan problemlerde destek olmak üzere yeni uygulama içi problem giderme özelliği getirilen Adobe After Effects, eklentileri etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak amacıyla kolaylaştırılmış bir ara yüz de sağlayacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE