Adobe Firefly video tarafında da olacak

Yapay zeka sistemi Adobe Firefly sadece fotoğraf değil video tarafında da olacak. Bu konuda çok faydalı ve güçlü özellikler hazırlandı.

Yazılanları görsel hale getiren DALL-E, Stable Diffusion ve Midjourney gibi yapay zeka sistemleri arasına geçtiğimiz ay dahil edilen Adobe Firefly, beta test testlerine aktif olarak alınmış ve çok ses getirmişti.

Kaçıranlar için ‘‘Sensei’’ üzerinden yapay zeka tarafına uzun yıllardır yatırım yapan Adobe, kendi geliştirdiği sistemin sadece lisanslı veya telif hakkı olmayan içerikler ile eğitildiğini, internet üzerindeki sanatçıların eserlerini izinsiz olarak çalmadıklarını iddia etmişti. Bu  önemliydi çünkü DALL-E, Stable Diffusion ve Midjourney gibi yapay zeka temelli sistemler, internetteki görselleri/fotoğrafları geniş çaplı olarak toplayarak analiz ediyor. Uygulanan süreçten dolayı bu sistemler çok sayıda tasarımcının ve fotoğrafçının izinsiz olarak içeriğini/tarzını kopyalayarak aktif şekilde kullanıyor.

Adobe yeni platformunun çalıntı görüntüler kullanılarak oluşturulmadığını üstünü çizerek belirtirken, bunun etkisiyle ve alana yeni adım atıldığı için rekabetin biraz gerisinde kalan Firefly tarafından oluşturulan görseller oluyor. Üzerindeki geliştirme çalışmaları aktif olarak devam eden sistem, sadece fotoğraf tarafında kalmayıp firma aracılığıyla yapay zeka teknolojileri video tarafına da getirilecek.

Firefly bugün resmi olarak gösterildiği kadarıyla, Creative Clod altındaki video yazılımlarına da dahil olacak ve mesela kişilerin bir video üzerinde sadece yazarak düzenleme yapmasına imkan sağlayacak. Yapay zekaya bu altyapıda videonun rengini daha sıcak hale getir veya videodaki kişinin yüzünü daha aydınlık yap şeklinde komutlar verilebilecek, animasyonlu metinler hazırlanabilecek, oynatılan video için otomatik B-Roll çekimler bulunabilecek ve video içeriğine özel müzik ile ses efektleri sadece yazı ile bulunarak üzerinde çalışılan içeriğe saniyeler içerisinde entegre edilecek.

Adobe’un yapay zeka sistemleri aynı zamanda kişilerin daha çekime başlamadan otomatik storyboard’lar ve çekim planları/taslakları oluşturmasına da olanak sağlayacak. Burada sisteme verilen taslak çalışma metinlerinin analiz edilerek animasyona dönüştürülmesiyle, birçok çekim daha alana gitmeden bilgisayar ortamında görsel olarak planlanmış olacak. Video profesyonellerine büyük zaman kazandıracak olan bu özellik, çekimlerin taslaklarının çok gerçekçi şekilde hayal edilmesine imkan tanımış olacak. Şu an Adobe, Firefly’ın görüntü/fotoğraf odaklı araçlarını beta programı vasıtasıyla belirli kullanıcılara sunuyor, yeni video araçlarının ise bu yılın sonlarına kadar kullanıma alınacağı bildiriliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE