5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda başlatıldı

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye tarafından 5G teknolojisinin test uygulaması İstanbul Havalimanı’nda başlatıldı.

Havalimanında düzenlenen etkinlikte konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Avrupa’nın birincisi İstanbul Havalimanı’nın bugün 5G’li havalimanı olduğunu belirterek, “İstanbul Havalimanı’nda belirlenen bölgelerde 5G kapsaması ve altyapısı operatörlerimizce sağlanmış, abonelere 5G sinyali verilmesi için gerekli ön hazırlıklar tamamlanmıştır. Operatörlerin 5G uygulamaları ve uygulama alanlarındaki gecikme, hız gibi avantajları gözlemleyebileceğimiz çalışmalar da hazırlanmıştır. Bugün burada yerli teknoloji şirketlerimizin kurduğu stantlarda Türkiye’nin 5G yolculuğunda geldiği aşamayı göreceğiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

5G destekli cep telefonların sayısının artmasıyla vatandaşların da 5G hizmetlerinden faydalanabilir hale geleceğini söyleyen Karaismailoğlu, bu teknolojiye geçiş süresini hızlandırmak ve daha geniş coğrafyalarda yaygınlaştırmak için yatırımları artıracaklarını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

“5G altyapımızı tamamlayarak tüm milletimizin hizmetine sunacağız. 6G çalışmalarımıza da önümüzdeki dönemde hız kazandıracağız. Ülkemizi dijital yollarla öreceğiz.”

Lansman sonrası İstanbul Havalimanı’nda, GSM operatörleri tarafından kurulan stantlarda 5G’nin farklı özelliklerini deneyimleme imkanına sahip olunacağını dile getiren Karaismailoğlu, “Lansmanla beraber, havalimanında kurulu olan 5G servisini, telefonu 5G destekli olan ve 5G’ye abone olmuş abonelere kullandırmaya başlayacağız. 5G destekli terminali olan abonelerimiz, İstanbul Havalimanı’nda 5G’den yararlanabilecekler” ifadelerini kullanarak sözlerine son verdi.

Bakan Karaismailoğlu, 5G teknolojilerini deneyimledi

Törenin ardından İstanbul Havalimanı’na GSM operatörleri tarafından kurulan stantlarda 5G teknolojisini deneyimleyen Bakan Karaismailoğlu, Türk Telekom standında Türkiye’nin ilk yerli 5G VR helikopter uçuş simülatörünü inceleyerek, gerçek bir helikopter boyutlarına yakın olarak tasarlanmış simülatörü tecrübe etti.

Turkcell standında yapay zeka sayesinde Turkcell Uzaktan Sürüş Merkezi ile 5G altyapısı üzerinden iletişim kuran yarı otonom araçları da test eden Karaismailoğlu, araçta bulunan ekranlardan Turkcell Kartal Plaza’da bulunan otonom otomobili kullanarak, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ ile 5G üzerinden görüntülü görüştü.

Bakan Karaismailoğlu ayrıca, Vodafone Türkiye standında sergilenen ve Vodafone 5G’nin yüksek hızlı ve düşük gecikmeli altyapısını kullanan iki farklı projeyi de inceledi.

Yazılımsal geliştirmelerinin tamamının Türk mühendisler tarafından yapıldığı Robot Kol ile tokalaşan Karaismaloğlu, farklı bir lokasyonda onu yönlendiren operatörüne görüntü ve veri aktarımı sağlayan Robot Köpek hakkında da bilgi aldı.

Bakan Yardımcısı Sayan: “6G için çalışmaya başladık”

Törende konuşan bir diğer isim Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ise, 5G’nin tüm endüstrilere altyapı sağlayacağını ve mobil ekosistemde çığır açıcı bir rol oynayacağını vurguladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan

5G teknolojisine ilişkin bugüne kadar gerçekleştirdikleri etkinliklerden ve yaptıkları faaliyetlerden bahseden Sayan, “Haberleşme Teknoloji Kümelenmemiz (HTK) 5G yolunda bizimle birlikte uçtan uca yerlilik ve millilik için çalışıyor. ULAK meyvelerini vermeye devam ediyor” dedi.

“Bizim için önemli olan bu teknolojiyi sadece kullanan bir ülke olmak değil, yerli ve milli imkanlarla bu teknolojinin üretiminde yer almaktır” diyen Bakan Yardımcısı Sayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun yanı sıra siber kalemiz USOM (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) 7 gün 24 saat çalışmalarına devam ediyor. 5G ve siber güvenliği bir arada düşünmek durumundayız. Bugün burada operatörlerimizin 5G şebekesini ticari olarak da test edebilecekleri ve tüm dünyaya sergileyebilecekleri bir ortam oluştu.”

Deneme çalışmalarında abonelerin ortalama veri indirme hızlarının 1 Gbit/s ve üzeri değerlere ulaşılabildiğini de aktaran Sayan, “İstanbul Havalimanı; mobil haberleşmede ve ortak altyapıda Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un bir araya gelerek 5G’yi ortak koydukları bu sihirli yolculuğun aynı zamanda başlangıç noktası. Şimdiden 6G için çalışmaya başladık” şeklinde konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE