4 tonluk Angara A-5 roketi Dünya’ya düştü

Rusya Roscosmos Uzay Ajansı, Aralık ayında Angara A5 uzay roketi’nin yeni güçlendiricisi için ilk kez bir hidrojen-oksijen motorunu test ettiğini açıklamıştı.

Roket, 27 Aralık’ta Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından Rusya Savunma Bakanlığı’nın Arhangelsk Bölgesindeki 35. devlet test kozmodromunun (Plesetsk üssü) fırlatma rampasından başarıyla fırlatılmıştı.

Fırlatılmadan saatler sonra motoru yanmaya başlayan Angara A5 roketi, alçak Dünya yörüngesinde mahsur kalmış, bunun üzerine bilim insanlarından endişe verici açıklamalar gelmeye başlamıştı. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezinden astrofizikçi Jonathan McDowell, roketin bazı parçalarının Dünya yüzeyine kontrolsüz şekilde düşebileceğini belirtmişti.

Dokuz gün boyunca yörüngede mahsur kaldıktan sonra kontrolden çıkan 4 tonluk Angara A-5 roketi, Dünya’ya düştü.

Konuya ilişkin açıklama yapan 18. Uzay Kontrol Filosu, dün ABD saati ile 13.08’de 4 tonluk roketin Dünya’ya geri döndüğünü ve Pasifik Okyanusu’na düştüğünü bildirdi.

Roketin, olabilecek en iyi senaryo ile yolculuğunu tamamladığı, herhangi bir yaralanma veya hasara neden olmadığı belirtildi.