2022 yılında veri kayıplarına neden olan 5 hata!

Dijitalleşmeyle beraber teknolojik cihazların hayatın her alanına etki etmesinin pek çok getirisi olsa da veri güvenliği ve veri ihlalleri noktasında çeşitli endişeler yaratıyor. Teknolojik cihaz kullanımıyla doğru orantılı olarak son 8 yılda veri kayıplarının yüzde 400 oranında arttığını belirten Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, 2023 yılında kullanıcıların veri ihlalleri karşısında farkındalık kazanmaları adına bu yıl veri ihlallerine neden olan ve en sık karşılaşılan 5 kritik hatayı şu şekilde paylaştı:

• Güncellemeler sırasında karşılaşılan hatalar. 2022 yılında en çok karşılaşılan veri kayıpları, yazılım güncellemeleri sırasında teknolojik cihazların sürücü arızası yaşaması, yeterli depolama alanının bulunmaması gibi sebeplerden kaynaklanıyor. Bu ve benzeri durumlarda kişi ve kurumlar profesyonel veri kurtarma hizmetine ihtiyaç duyuyor.

• Yanlış USB bellek kullanımı. Veri depolamak için oldukça kullanışlı olan USB’lerin yanlış kullanılması veri kaybına sebep oluyor. USB bellek kullanırken en sık yapılan hata, bellek içinde yapılan işlem bittiği anda belleğin aniden çıkarılması olarak sıralanıyor. Buna ek olarak USB belleklerde düzenli olarak yapılan veri taraması, veri kayıplarının ciddi oranda önüne geçiyor.

• İkinci el cihaz alıp satarken karşılaşılan hatalar. İkinci el cihaz alım satımlarında kişilerin verilerini dikkate almaması hackerlar için bir kazanç kapısı yaratıyor. Bu nedenle cihaz alım satımlarında veri yedeklemek, fabrika ayarlarını sıfırlamak, SIM ve SD kartlarını çıkartmak önem taşıyor.

• Beklenmedik elektrik kesintileri. 2022 yılında yaşanan veri kayıplarının bir başka nedeni, beklenmedik elektrik kesintileri olarak sıralanıyor. Teknolojik cihazların ani güç kaybı yaşaması kullanıcıların verilerinden olmasına neden oluyor.

• Teknolojik cihazların yangında zarar görmesi. 2022 yılında yaşanan yangınlar yaşam alanlarının ve canlıların zarar görmesine neden olduğu gibi elektronik cihazların da hasar görmesine sebep oluyor ve veri kayıpları yaşanmasına yol açıyor. Bu gibi durumlarda elektronik cihazların kesinlikle çalıştırılmaması ve yangın söndürülmesi sırasında elektronik cihazların ıslanması durumunda cihazların bireysel çabalarla kurutulmaması gerekiyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE